piątek, 30 maja 2014

#0001 - Haiti


KRAJ
Haiti
Stolica
Port-au-Prince
Waluta
Gourde (HTG)
Rok wydania
1980
Wartość
10 c
Wymiary (mm)
52x37
Opis
Znaczek pochodzi z serii znaczków wydanych na 150. rocznicę urodzin Johna Jamesa Audubona. Przedstawia puchacza wirginijskiego (bubo virginianus). Na znaczku widnieje jego wartość oraz kraj pochodzenia.
Tłumaczenie
1 gourde = 100 centymów

Dalszy opis, historia i ciekawostki związane ze znaczkiem:


    John James Audubon żył na przełomie XVIII i XIX wieku (1785-1851) i choć był amerykaninem i urodził się na Haiti, przez lata wychowywał się we Francji, a do Ameryki powrócił dopiero w 1803 roku. Audubon zasłynął jako ornitolog, malarz i przyrodnik. I to właśnie przez bycie ornitologiem został zapamiętany nie tylko w Ameryce, ale i na świecie. 
W latach 1827-1838 w czterech tomach została wydana jego najsłynniejsza książka - Ptaki Ameryki (The Birds of America), która zawierała rysunki i opisy 435 ptaków na terenie Ameryki. Na początku XXI wieku książka ta osiągała zawrotne ceny na aukcjach, opiewające w miliony dolarów, czy euro! 

    Puchacz wirginijski zamieszkuje Amerykę Północną, Środkową i Południową. Jest to największa sowa na tych kontynentach; jego długość wynosi do 63 cm, a rozpiętość skrzydeł może wynosić aż 152 cm! Jest mięsożerny i z lubością zamieszkuje parki miejskie czy małe lasy. 

Młode puchacze wirginijskie
Młode puchacze wirginijskie

    Waluta Gourde obowiązuje na Haiti od 1813 roku, kiedy to została wyparta haitańska liwra. Według Wikipedii, wolnej encyklopedii, nazwa ta pochodzi od hiszpańskiego słowa gordo, co oznacza "tłusty" - tak nazywano na wyspie peso (waluta większości krajów Ameryki Południowej), które zostało wprowadzone w 1516 przez hiszpańskiego króla Karola V Habsburga. Jako ciekawostkę dodam, że król Karol miał pochodzenie polskie przez swoją polską praprababkę Cymbarkę - a jej matka była siostrą wielkiego króla Władysława II Jagiełły. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.