czwartek, 25 września 2014

#0018 Japonia
Kraj Japonia
Stolica Tokio
Waluta Jen ¥ (100 senów = 1 jen, 1000 rinów = 1 jen)
Rok wydania 1982
Wartość 10 ¥
Opis Znaczek przedstawia miłka wiosennego na brązowym tle. Na znaczku widnieje nazwa kraju oraz wartość.
Tłumaczenie Nippon – Japonia, Adonis (vernalis) – Miłek wiosenny

Japonia ( 日本 Nihon lub Nippon) oficjalnie Państwo Japonia – państwo usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.


Miłek wiosenny to roślina z rodziny jaskrowatych (m.in. przylaszczka, sasanka) występująca w wielu miejscach w Europie, a także w Azji. W Polsce najczęściej można go spotkać w Małopolsce i na Wyżynie Lubelskiej.Gatunek ten był bardzo popularny w zachodniej i południowej części Polski, jednak przez swoje walory zarówno estetyczno-ozdobne, jak i lecznicze, był bardzo często zrywany przez zielarzy, co doprowadziło do zmniejszenia jego populacji w przyrodzie. W związku z tym miłek wiosenny jest aktualnie pod ścisłą ochroną gatunkową.


Jako roślina lecznica ma właściwości przeciw obrzękowe, moczopędne oraz uspokajające. Jest chętnie sadzana w przydomowych ogródkach, ładnie prezentuje się w bukietach. Jednocześnie jest trująca (mdłości, wymioty, skurcze, śmierć). 

3 komentarze:

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.