poniedziałek, 12 czerwca 2017

#0041 Polska


Kraj
Polska
Stolica
Warszawa
Waluta
Złoty (PLN) 1złoty=100groszy
Rok wydania
15.06.2016
Wartość
2,00 zł
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Chmury" i przedstawia cirrus uncinus
Tłumaczenie
brak :) 


Cirrus Uncinus – są to chmury pierzaste, które występują w górnej troposferze, czyli od 6 do 12 km. Zaliczane są do chmur wysokich. Temperatury tych chmur wynoszą od -10st C do -40st C. Z powodu tak niskich temperatur chmury te składają się wyłącznie z kryształków lodu. 


Wyglądem przypominają: kłąb waty cukrowej, delikatne włókna, loczki, pajęcze nici, włosy anielskie czy najbardziej popularne skojarzenie - pierze. Stąd wzięła się ich nazwa "chmury pierzaste". Sprawiają wrażenie delikatnych, jakby nadmuchanych. Na ogół występują na błękitnym niebie. Często pojawiają się także w towarzystwie swych krewniaczek: cirrocumulusów i cirrostratusów.


W naszym klimacie cirrusy są zwiastunem pogorszenia pogody. Są jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzącego ciepłego frontu atmosferycznego. Ciepłe, wilgotne powietrze frontu atmosferycznego wślizguje się nad powietrze zimne, dostarczając tym samym dużo wilgotności do wysokich warstw atmosfery. Tam para wodna krystalizuje się na lodowych jądrach nukleacji, tworząc cirrusy. Bardzo często chmury te powstają na bezchmurnym niebie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.