niedziela, 6 lipca 2014

#0010 Turcja

Kraj Turcja
Stolica Ankara
Waluta
1 lira turecka = 100 kuruszy (TRY)
Rok wydania 1956
Wartość 40 K
Opis
Znaczek przedstawia tureckiego polityka, wojskowego, współtwórcę i pierwszego prezydenta Republiki Turcji - Mustafa Kemal Atatürka, żyjącego w latach 1881-1938.
Tłumaczenie
Türkiye – Turcja

Dalsza historia i opis:


Mustafa Kemal urodził się w Salonikach w Imperium Osmańskim (obecnie północna Grecja). W latach 1908 - 1922 brał udział w wielu walkach, m.in: rewolucji młodotureckiej, wojnie turecko-włoskiej, grecko-tureckiej, wojnach bałkańskich oraz I wojnie światowej.W roku 1920 Mustafa Kemal został wybrany na premiera Imperium Osmańskiego, a już dwa lata później, w 1922 roku Mustafa Kemal stanął na czele tureckiego ruchu nacjonalistycznego, który obalił sułtanat, przyczyniając się tym samym do zakończenia Imperium Osmańskiego. Zaraz po tym, Kemal wprowadził w Turcji republikę oraz przeniósł stolicę ze Stambułu do Ankary.
Rok później, w 1923 Kemal został wybrany na prezydenta Turcji i urząd ten pełnił przez piętnaście lat, aż do 1938.Podczas swojego panowania Mustafa Kemal wprowadził wiele reform, m.in.:
- wprowadził kalendarz gregoriański oraz alfabet łaciński,
- usunął z języka tureckiego słowa o pochodzeniu arabskim,
- ograniczył ingerencję islamu w politykę państwa,
- wprowadził kodeks karny oraz obowiązkowe nauczanie kobiet.
Jednak najważniejszą reformą było wprowadzenie nazwisk, których do tej pory Turkowie nie mieli - Mustafa Kemal, jako pierwszy, najważniejszy z nich wybrał nazwisko Atatürk, czyli Ojciec Turków - żaden inny Turek nie mógł nosić tego nazwiska.Mustafa Kemal Atatürk zmarł 10 listopada 1938 w Pałacu Dolmabahce w Stambule o godzinie 9:05. Obecnie jest pochowany w ogromnym mauzoleum w Ankarze, gdzie znajduje się też jego muzeum.


Swoją osobą oraz działaniem dał początek prądowi filozoficznemu, który jest nazywany jako kemalizm (in. ideologia kemalistyczna).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.