poniedziałek, 14 lipca 2014

#0013 Polska


Kraj Polska
Stolica Warszawa
Waluta Złoty
Rok wydania 1971
Wartość 60gr
Opis Znaczek z okazji 50 rocznicy III Powstania Śląskiego (1921). Z lewej strony znaczka widoczne zdjęcie powstańców, a z prawej ich pomnik stojący w centrum Katowic.
Tłumaczenie 1zł = 100gr

Dalszy opis i historia:

III powstanie śląskie - wystąpienie zbrojne mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, miało miejsce w nocy z 2 na 3 maja i trwało do 5 lipca 1921 roku.

Powstanie zostało poprzedzone strajkiem powszechnym. Przyczyną jego wybuchu był wynik plebiscytu i zamiar przyznania Niemcom całego kręgu przemysłowego przez państwa Koalicji (głównie Wielka Brytania i Włochy). W dniu 2/3 maja 1921 Wojciech Korfanty wydał Manifest do Ludu Górnego Śląska, w którym oznajmił, że zrzeka się funkcji komisarza plebiscytowego i obwołał się dyktatorem powstania.

Podczas ciężkich i krwawych walk poległo prawie 1,5tys. powstańców. Mimo początkowych sukcesów, od 21 maja do 5 czerwca powstańcy odbierali kontrofensywę niemiecką. W wyniku zaciętych walk, głównie w rejonie Góry Świętej Anny (21-27 maja i 4-6 czerwca), niemieckie natarcie zostało powstrzymane. W dniu 25 czerwca podpisano porozumienie o wyznaczeniu linii demarkacyjnej, zaprzestaniu walk i wycofaniu sił niemieckich i powstańczych z terenu plebiscytowego.

III Powstanie Śląskie wpłynęło na korzystną dla Polski zmianę postanowień Rady Ambasadorów (20 października 1921) o podziale Górnego Śląska. W wyniku rewizji Polska otrzymała około 30% obszaru plebiscytowego z Katowicami włącznie.

Główną siłą zbrojną w powstaniach była Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska.

Ważniejsi przywódcy: Wojciech Korfanty, Maciej Mielżyński, Mieczysław Paluch, Kazimierz Zenkteller-Warwas, Alfons Zgrzebniok.

1 komentarz:

  1. Ciekawy znaczek z przewieszką. Teraz poczta polska takich nie wydaje...

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.