poniedziałek, 26 lutego 2018

#0055 Kongo




Kraj
Kongo
Stolica
Kinszasa
Waluta
frank CFA (XAF) 1 frank = 100 centymów
Rok wydania
12.06.1982
Wartość
150 Fr
Opis
Znaczek został wydany z okazji setnej rocznicy urodzin Franklina D. Roosevelta.
Tłumaczenie
République populaire du Congo – Ludowa Republika Kongo; postes – poczta


Demokratyczna Republika Konga [Kongo] – drugie co do wielkości państwo Afryki, położone w środkowej części, w dorzeczu rzeki Kongo. Nazwa pochodzi od ludu Bakongo i oznacza myśliwego.





W okresie kolonialnym DR Konga występowała jako Wolne Państwo Kongo ( do1908) i Kongo Belgijskie (do 1960), a po uzyskaniu niepodległości w latach 1971-1997 jako Zair. Dla odróżnienia od sąsiadującej Republiki Konga (Kongo-Brazzaville), DR Konga występowała również jako Kongo-Léopoldville, a obecnie po zmianie nazwy stolicy, jako Kongo-Kinszasa. Kraj zamieszkuje 250 grup etnicznych.


Większość rozległej, nisko położonej kotliny pokrywa dżungla. Kotlina Konga obniża się w kierunku Atlantyku na zachodzie. Obszar ten otoczony płaskowyżami łączy się z sawannami na południu i południowym zachodzie, górami na zachodzie i stepami przekraczającymi na północy rzekę Kongo. Na wschodnim krańcu kraju występują wysokie góry.


Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) - amerykański polityk i czterokrotny prezydent Stanów Zjednoczonych, jeden z członków tzw. Wielkiej Trójki. Uczestnik konferencji w Teheranie i Jałcie. 


Urodził się 30 stycznia 1882 roku w Hyde Park. Pochodził z rodziny o holenderskich (po stronie ojca) i francuskich (po stronie matki) korzeniach. Szczególny wpływ na młodego Roosevelta miała matka. Ojciec, z powodu podeszłego wieku, nie zajmował się wychowywaniem syna w takim stopniu.


Studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Harvarda i prawo na Uniwersytecie Columbia.W latach 1907–10 adwokat w kancelarii prawniczej. Od 1910 związany z Partią Demokratyczną, z jej nominacji senator stanowy w Nowym Jorku 1911–13, gubernator Nowego Jorku 1929–33. Prezydent w latach 1933–45, jako jedyny w historii Stanów Zjednoczonych wybierany czterokrotnie. Pierwszą kampanię prezydencką wygrał lansując program reform ekonomicznych („Nowy Ład”), mający na celu przezwyciężenie kryzysu gospodarczego 1929–35. Dzięki jego realizacji sytuacja gospodarcza kraju znacznie się poprawiła. Zwolennik zniesienia prohibicji (1933). W polityce zagranicznej zwolennik izolacjonizmu. W 1941 doprowadził do uchwalenia ustawy o pomocy gospodarczej państwom walczącym z III Rzeszą (Lend-Lease Act), podpisał także Kartę Atlantycką. Po ataku Japonii (1941) współtwórca koalicji antyhitlerowskiej (1942) w II wojnie światowej, uczestnik konferencji w Casablance (1943), Teheranie (1943), Jałcie (1945). Zgodził się na włączenie krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, do radzieckiej strefy wpływów. Współtwórca ONZ (1945).



Za kadencji Roosevelta prace rozwinął szereg naukowców zrzeszonych pod kryptonimem Projektu Manhattan, których głównym dziełem było stworzenie bomby atomowej. Zakończyło się to tragedią Hiroshimy i Nagasaki w sierpniu 1945 roku.


 

1 komentarz:

  1. Podoba mi się ten znaczek. Ja nie posiadam żadnego z tego państwa wiec zazdroszczę. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.