poniedziałek, 21 października 2019

#220 - Tadżykistan


Kraj
Tadżykistan
Stolica
Duszanbe
Waluta
somoni (TJS) 1 somoni = 100 dirhamów
Rok wydania
8.06.1993
Wartość
15.00 (R)
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Rodzime ssaki" i przedstawia markura śruborogiego (Capra falconeri heptneri)


Markur Śruborogi - gatunek ssaka z rodziny wołowatych, blisko spokrewniony z kozą domową. W kłębie osiąga wysokość 80–100 cm, tułów wraz z głową osiąga długość 1,4—1,8 m, zaś ogon ok. 8-14 cm. Samce osiągają wagę do 110 kg, natomiast samice do 40 kg. Markury śruborogie zamieszkują góry w północno-wschodnim Afganistanie, północnych Indiach (stan Dżammu i Kaszmir), południowo-zachodnim Tadżykistanie, południowym Uzbekistanie oraz w północnym i środkowym Pakistanie. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zaliczyła markury do gatunków bliskich zagrożenia wymarciem i umieściła je w kategorii NT (near threatened). Szacunkowe dane mówią o łącznej liczebności wszystkich populacji na poziomie 9700 osobników, w tym około 5800 dorosłych.



Markury śruborogie żyją w stadach liczących 3–5 osobników, ale w okresie godowym łączą się w większe stada. Okres rozrodczy zaczyna się w listopadzie. Po ciąży trwającej około 180 (lub 135–170) dni rodzi się jedno lub dwoje młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową w trzecim roku życia (lub w 18–30 miesiącu). Markury śruborogie osiągają wiek 12–13 lat.


Markury śruborogie zamieszkują tereny górskie, na wysokości od 1500 do 2500 m n.p.m. (według IUCN 600–3600 m n.p.m.). Wybierają gęstwiny leśne, ale przebywają także na odkrytych trawiastych i skalistych zboczach gór. Rzadko zapuszczają się na tereny położone powyżej strefy porośniętej drzewami. Siedliska porastają: dęby, sosny, jałowce, cedry, świerki, jałowce, klony, jodły, judaszowce, migdałowce, a także pistacje, róże, wiciokrzewy i irgi.


Markury śruborogie zamieszkują góry w północno-wschodnim Afganistanie, północnych Indiach (stan Dżammu i Kaszmir), południowo-zachodnim Tadżykistanie, południowym Uzbekistanie oraz w północnym i środkowym Pakistanie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.