piątek, 23 października 2020

#324 - Polska

Kraj

Polska

Stolica

Warszawa

Waluta

Złoty (PLN) 1złoty=100groszy

Rok wydania

23.05.1997

Wartość

1,10zł

Opis

Znaczek obiegowy, pochodzi z serii "Polskie dwory" i przedstawia dwór w Ożarowie.


Dwór w Ożarowie zbudowano w stylu późnego baroku. Powstał w 1757r.  Posiada konstrukcję zrębową, zbudowany z modrzewiowego drewna i osadzony na kamienno-ceglanym fundamencie. W południowo-zachodniej części budynek jest podpiwniczony. Sklepienie piwnicy kolebkowe. Obiekt zbudowano na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, do którego przylegają na rogach cztery alkierze nie wychodzące poza lico elewacji bocznych. Układ wnętrza jest dwutraktowy z sienią pośrodku, po jej obu stronach znajdują się kominy o butelkowym kształcie. Dwór przykrywa dach łamany polski, kryty gontem. Obecnie w obiekcie znajduje się Muzeum Wnętrz Dworskich.


Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem z okazałymi drzewami, z których wiele jest pomnikami przyrody.

Obecny budynek dworu w Ożarowie powstał na miejscu poprzedniego. Wybudował go Władysław Bartochowski, skarbnik sieradzki, łowczy i wreszcie kasztelan wieluński. Jego syn Wojciech poszerzył dobra rodzinne o majątki w Toplinie i Skomlinie. Dobra ożarowskie pozostają w rękach rodziny Bartochowskich i później skoligaconych z nimi Bąkowskich do 1881 r. kiedy to zakupu dokonuje Wiktor Maręż. Rok później siedlisko przechodzi na własność niemieckiej rodziny Meske, która pozostaje tu do roku 1945.



Po 1945 r. dwór wraz z parkiem i pobliskimi lasami przechodzi pod kierownictwo Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Łodzi. W latach 1970–1980 zostaje poddany gruntownej konserwacji. Od 1981 r. mieści się tutaj Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W 1996 r. park przy dworze oddano w użytkowanie Muzeum, dzięki decyzji Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.


Stylowe wnętrza ożarowskiego dworu zostały zaadaptowane na potrzeby ekspozycji obrazującej kulturę ziemiańską. Dla zwiedzających dostępne są: salon kominkowy, salonik myśliwski, sala jadalna i kredensownia, pokoik dziewczęcy, buduar, gabinet oraz sypialnie: damska i męska.  Zgromadzone eksponaty pochodzą w większości z dworów ziemi wieluńskiej. Warto zwrócić uwagę na barokowe szafy, skrzynie i kufry z XVIII i XIX w., ceramika oraz wiele portretów szlachty wieluńskiej z XVII, XVIII i XIX w.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.