piątek, 27 listopada 2020

#333 - Benin

 


Kraj

Benin

Stolica

Porto-Novo

Waluta

frank CFA (XOF) 1 frank = 100 centymów

Rok wydania

5.06.1998

Wartość

135f

Opis

Znaczek pochodzi z serii "Minerały" i przedstawia uran



Uraninit – minerał promieniotwórczy z gromady tlenków. Należy do minerałów rzadkich. Nazwa pochodzi od składnika uranu. Badania tego minerału doprowadziły Marię Skłodowską-Curie do odkrycia polonu i radu, za co otrzymała w 1911 r. drugą Nagrodę Nobla. Stanowi główne źródło otrzymywania uranu (86% U), radu, a także wielu innych pierwiastków. 

Uran rzadko tworzy kryształy. Najczęściej występuje w skupieniach ziemistych, proszkowych (czerń uranowa), ziarnistych, naciekowych (smółka uranowa, blenda smolista). Jest izostrukturalny z thorianitem i cerianitem. Niekiedy tworzy pseudomorfozy po innych minerałach, także drewnie, kościach, bakteriach. Jest kruchy i nieprzezroczysty.


Zawiera głównie dwutlenek uranu (UO2). Skład chemiczny charakteryzuje się znacznymi wahaniami spowodowanymi różnym stopniem utleniania tego minerału, a także dużymi domieszkami innych pierwiastków takich jak: żelazo, krzem, wapń, magnez, cyrkon, argon, hel, azot, miedź, tantal, wolfram, tytan, rad, wanad, kobalt, ołów, cer, niob. Jest radioaktywny. W strefie wietrzenia łatwo ulega przeobrażeniom, przechodząc w różne wtórne minerały uranu zabarwione na żółto, pomarańczowo, zielono.


Stanowi składnik pegmatytów, i żył hydrotermalnych, skał osadowych.

Występuje w  Kanadzie,  w okolicach Wielkiego Jeziora Niedźwiedziego, w USA - w Teksasie, Kolorado, Karolinie PN, Australii – na Terytorium Północnym, Demokratycznej Republice Konga, RPA, Francji, Włoch, Czechach i Norwegii. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku; w okolicach Kowar, w okolicach Ogorzelca, w Miedziance, Kletnie.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.