piątek, 15 stycznia 2021

#345 - Madagaskar

 


Kraj

Madagaskar

Stolica

Antananarywa

Waluta

ariary (MGA) 1 ariary = 5 iraimbilanja

Rok wydania

2.02.1994

Wartość

1500fmg 300ariary

Opis

Znaczek pochodzi z serii "Chrząszcze" i przedstawia kruszczyca złotawka (Cetonia aurata)


Kruszczyca złotawka (Cetonia aurata) to chyba najczęściej spotykany przedstawiciel kruszczycowatych w Polsce, charakteryzujący się zielonym, metalicznym pancerzem. Ciało jest dość masywne, głowa mała z krótkimi, zagiętymi, zakończonymi rozczapierzoną buławką czułkami. Przedplecze ma owalny kształt. Na pokrywach znajduje się szary deseń w postaci plam, układających się w niewielkie pasy. Wzięta w palce złotawka wydziela z odbytu biały płyn (co ją odróżnia od kwietnicy różówki). Ma też wyrostek na śródpiersiu w kształcie dziurki od klucza (różówka ma trójkątny wyrostek).


Występuje na terenie całego kraju. Można go spotkać w miejscach nasłonecznionych, najczęściej na kwiatach, na skrajach lasów, w ogrodach, murawach. Często spotykany na różach.


Chrząszcz ten bardzo dobrze lata, ale nie rozchyla przy tym swoich pokryw skrzydłowych. Skrzydła są wysuwane między szparami pokryw. Larwa porusza się jak dżdżownica i to czasem na plecach. Po wylinieniu imago zimuje w kokonie.


Larwa żywi się butwiejącym drewnem lub butwiejącymi resztkami roślin w glebie.


Larwa może się rozwijać w butwiejącym drewnie lub w ziemi. Przed przeobrażeniem zupełnym larwa buduje kokon.


Chrząszcz ten nie jest zagrożony wymarciem.


Chrząszcz ten lata bez rozchylania pokryw skrzydłowych, a jego larwa porusza się na plecach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.