poniedziałek, 9 sierpnia 2021

#385 - Polska

 


Kraj

Polska

Stolica

Warszawa

Waluta

Złoty (PLN) 1złoty=100groszy

Rok wydania

20.08.1972

Wartość

60gr

Opis

Znaczek pochodzi z serii "Zwierzęta w zoo" i przedstawia tukana wielkiego (Ramphastos toco)


Tukan wielki należy do rzędu dzięciołowe (Piciformes). Jest łatwo rozpoznawalnym ptakiem. Posiada potężny, lekko zakrzywiony dziób, długości połowy ciała. Dziób jest barwy żółto pomarańczowo czerwonej, czarny przy nasadzie i z czarnym końcem. Tęczówka oczna jest brązowawa. Obrączka oczna jest niebieska. Wokół oczu znajduje się pomarańczowa skóra. Szyja jest krótka. Upierzenie jest w większości czarne. Gardło, górna cześć piersi i kuper są białe. Pokrywy podogonowe są czerwone. Ogon jest zaokrąglony. Nogi są szare. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźny. Samice są nieco mniejsze od samców. U osobników młodocianych dziób jest krótszy i żółtawy, bez ciemnego końca.


Tukan wielki występuje w Ameryce Południowej. Zamieszkuje półotwarte obszary Gujany Francuskiej, Surinamu, Gujany, Brazylii, Boliwii, Paragwaju, Urugwaju i północnej Argentyny.


Tukan wielki spotykany jest w różnorodnych siedliskach. Zamieszkuje głównie rzadkie lasy, sawanny, stepy i uprawy rolne. Unika gęstych lasów. Populacje tego ptaka znajdują się głównie na nizinach, choć był obserwowany do wysokości około 1750 m n.p.m. w Andach. Żyje samotnie lub w grupach. Tukan wielki na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski. Wpisany jest do konwencji CITES. 


Tukan wielki gnieździ się w dziuplach wysoko (od 2 do 30 m nad ziemią) na drzewach. Samica składa od 2 do 4 białych jaj. Czas wysiadywania jaj wynosi około 16-18 dni. Wysiadywaniem jaj i opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Młode opuszczają gniazdo po 46-50 dniach. Tukan wielki osiąga dojrzałość płciową między trzecim a czwartym rokiem życia. Żyje do 20 lat.


Tukan wielki jest wszystkożerny. W głównej mierze żywi się pokarmem roślinnym (owocami, nasionami). Ponadto w jego diecie znaleźć można również bezkręgowce (owady i ich larwy) oraz zwierzęta kręgowe (ryby, płazy, gady, pisklęta i jaja ptaków).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.