wtorek, 17 czerwca 2014

#0006 Portugalia
KRAJ Portugalia – Portugal (República Portuguesa)
Stolica Lizbona
Waluta Euro (do 2002 eskudo)
Rok wydania 1947
Wartość 30 e
Opis Znaczek wydany na 300 rocznicę urodzin Jana de Britto, świętego Kościoła Katolickiego.
Tłumaczenie Portugal – Portugalia; 1 escudo = 100 centavos; São João de Brito – święty Jan de Britto

Dalszy opis:


Jan de Britto (1647-1693) - święty Kościoła Katolickiego - kanonizowany 22 czerwca 1947. Patron Portugalii, w Kościele Katolickim wspomnienie 4 lutego. 

Syn gubernatora Brazylii o arystokratycznym pochodzeniu. Do zakonu jezuitów wstąpił w 1662 roku, a następnie został misjonarzem w indyjskim Maduraju, gdzie próbował ustanowić indyjski Kościół Katolicki. Do końca życia Britto pozostał ścisłym wegetarianinem - odrzucał mięso, ryby, jajka, alkohol i żył tylko na roślinach strączkowych, owocach oraz ziołach.

Nauczanie Jana de Britto doprowadziło do przejścia na chrześcijaństwo księcia Marawy - Thadiyathevana, jednak problem wystąpił, kiedy miał odrzucić on wszystkie swe żony z wyjątkiem jednej. Bowiem jedną z żon była siostrzenica Sethupathiego, króla sąsiedniego Ramandu. Wszczął on kłótnie i zaczął prześladować chrześcijan - największe nękania miały miejsce w stolicy Ramandu, gdzie bramini domagali się śmierci Jana de Britto, aż w końcu złapali go i przetransportowali około trzydzieści mil na północ, po czym stracili przez ścięcie 4 lutego 1693.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.