poniedziałek, 23 czerwca 2014

#0008 Kenia


Kraj Kenia
Stolica Nairobi
Waluta Szyling Kenijski (KES)
Rok wydania 1973
Wartość 40 c
Opis Znaczek został wydany na 10. rocznice niepodległości Kenii. Znaczek przedstawia fabrykę herbaty na wzgórzach Nandi.
Tłumaczenie The 10th Anniversary of Kenya's Independence - 10. rocznica niepodległości Kenii; Kenya – Kenia; A tea factory at Nandi hills - Fabryka herbaty na wzgórzach Nandi.
Dalsza historia i opis:

Kenia, Republika Kenii - państwo w Afryce Wschodniej położone nad Oceanem Indyjskim. 
Choć pierwszymi europejczykami na tych ziemiach byli Portugalczycy na przełomie XV i XVI wieku, to jednak zostali wyparci przez Arabów, a ci z kolei przez Brytyjczyków, którzy to w 1895 roku utworzyli Brytyjską Afrykę Wschodnią.

Flaga Brytyjskiej Afryki Wschodniej
Protektorat ten istniał mniej więcej do 1920 roku, kiedy to przeistoczono go w kolonię brytyjską. Kolonia ta miała zgromadzenie parlamentarne, jednak aż do roku 1944 nie miała w nim swoich przedstawicieli. 
W 1921 powołano do życia Stowarzyszenie Młodych Kikiju, które przekształciło się na Afrykański Związek Kenii. Na jego czele w 1947 roku stanął Jomo Kenyatta.

Jomo Kenyatta
Choć powstanie wybuchło w połowie 1952 roku, to już w październiku tego samego roku aresztowano Joma Kenyattę. Większość podejrzanych o powstańcze zapędy przeciwko rządom brytyjskim została umieszczona w obozach karnych oraz była poddawana torturom. Jednym z takich podejrzanych był Husajn Onjango Obama, dziadek prezydenta Stanów Zjednoczonych. Powstanie Mau Mau trwało mniej więcej do roku 1960, kiedy to Brytyjczycy odnieśli pyrrusowe zwycięstwo. Dzięki tym walkom i wysokim cenom, jakie musiała zapłacić Wielka Brytania, 12 grudnia 1963 Kenia uzyskała niepodległość, a jej pierwszym prezydentem - w 1964 roku - został Jomo Kenyatta. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.