piątek, 20 czerwca 2014

#0007 WęgryKraj Węgry/Hungary (Magyarország)
Stolica Budapeszt
Waluta Forint węgierski (HUF)
Rok wydania 1975
Wartość 40f
Wymiary (mm) 53x33
Opis Znaczek przedstawia radziecką satelitę Sputnik 2, w której 3 listopada 1957 na orbitę okołoziemską została wystrzelona Łajka.
Tłumaczenie Szputnyik 2 – Sputnik 2; Lajka Kutya – pies Łajka; Legiposta – poczta lotnicza; Magyar Posta – Poczta Węgierska


Dalszy opis i historia: 

Sputnik, to w języku rosyjskim nic innego, jak towarzysz podróży. W przeszłości mieliśmy do czynienia aż trzy razy ze Sputnikami. Były to kolejno:

- Sputnik 1 - wyniesiony na orbitę 4 października 1957 roku
- Sputnik 2 - wyniesiony na orbitę 3 listopada 1957 roku 
- Sputnik 3 - wyniesiony na orbitę 15 maja 1958.


Na znaczku możemy zobaczyć obrazek drugiego ze sputników. Czym on różnił się od pozostałych? Na jego pokładzie znajdował się żywy organizm - był to... pies Łajka. Łajka przeżyła kilkanaście swoich pierwszych miesięcy życia wałęsając się po ulicach Moskwy, gdzie została schwytana i przekazana do Instytutu Medycyny Lotniczej. Niestety technika lat 50. nie była na tyle rozwinięta, by sprowadzić psa na Ziemię, zatem plan wystrzelenia Sputnika zapowiadał uśpienie Łajki w okolicach 10 dnia lotu - na pokładzie kapsuły zadbano o wszelką karmę i wodę potrzebną psu do przeżycia. Niestety misja nie przeszła zgodnie z planem - kilka elementów rakiety uległo awarii w związku z czym ostatni człon rakiety nie odczepił się od reszty. Dlatego całość rakiety zaczęła się nagrzewać, a w środku występowały iście tropikalne warunki (ok. 40 st). W związku z wysoką temperaturą wewnątrz rakiety oraz silnym stresem, Łajka zdechła podczas czwartego okrążenia Ziemi - między piątą, a siódmą godziną lotu. 


Słynna fotografia Łajki na pokładzie Sputnika 2.

1 komentarz:

 1. Ciekawy blog, podoba mi się pomysł w jaki jest prowadzony. :)
  Ja kolekcjonuję pocztówki, mam ich sporo z całego świata - wiem, jaka to duma. :)
  Jeśli znajdziesz chwilę - zapraszam do siebie na bloga, napisałam o tym notkę, ze zdjęciami. :)
  Pozdrawiam!

  http://ladyammann.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.