poniedziałek, 17 kwietnia 2017

#0034 Tanzania


Kraj
Tanzania
Stolica
Dodoma
Waluta
szyling tanzański (TZS) 1 szyling = 100 centów
Rok wydania
23.07.1993
Wartość
100 Sh
Opis
Znaczek przedstawia rekina piłonosa zwyczajnego (pristiophorus cirratus)
Tłumaczenie
Pristiophorus cirratus – Piłonos zwyczajny


Tanzania – państwo we wschodniej części Afryki, które powstało w 196 roku z połączenia dwóch kolonii: Tanganiki oraz Zanzibaru. Stąd nazwa kraju, która powstała poprzez połączenie pierwszych sylab obu krajów. W skład Tanzanii jako republiki federacyjnej weszła też wyspa Pemba, położona blisko Zanzibaru.


 Tanzania w dużym stopniu opiera się na rolnictwie, które stanowi 24,5 % wartości PKB kraju, 85% eksportu i zapewnia pracę połowie zatrudnionych pracowników. W Tanzanii uprawia się: kukurydzę, maniok, bataty, fasolę, banany, ryż i proso; natomiast najczęstszą rośliną przemysłową jest: trzcina cukrowa, bawełna, orzechy nerkowca, tytoń, kakaowiec, sizal oraz herbata. 


Poza rolnictwem, Tanzania skupia się również w dużym stopniu na górnictwie. Wydobywa się tu kamienie szlachetne i półszlachetne, złoto oraz sól, a w Mwadui – diamenty. Istotną rolę odgrywa także przemysł cementowy.

 
W Tanzanii panuje klimat równikowy monsunowy, na wyspach i wybrzeżu wilgotny, na płaskowyżu suchszy. W północnej części kraju występują dwie pory deszczowe (od marca do maja i od września do listopada), natomiast na pozostałym obszarze jedna – od listopada do kwietnia lub maja.


Większą część kraju zajmuje Wyżyna Wschodnioafrykańska (900-1500m n.p.m.) przedzielona wypełniony osadami wulkanicznymi Wielkim Rowem Wschodnim, wypełnionym jeziorami Natron, Eyasi i Manyara. Wielki Rów Wschodni otoczony jest masywem Kilimandżaro. Północna część kraju to ciągnące się rozległe równiny, gdzieniegdzie występują ostańce skalne. Południe to w znacznym stopniu zerodowane pasma górskie. Na zachodniej części kraju rozciągają się pasma gór zrębowych, które opadają stromym uskokiem do Wielkiego Rowu Zachodniego i ulokowanych w nim jezior. Natomiast na wybrzeżu występuje pasm nizin, szeroki na 50-100km. Należące do Tanzanii wyspy Pemba i Zanzibar otoczone są koralami.  
 
Piłonos zwyczajny (Pristiophorus cirratus) - gatunek średniego rekina z rodziny piłonosowatych. Pierwszy raz gatunek ten opisał angielski przyrodnik John Latham. Gatunek ten jest niegroźny dla człowieka. Często jest mylony z rybami piłami, które są zaliczane do wydłużonych płaszczek.


Zamieszkuje wschodnią część Oceanu Indyjskiego, w wodach u wybrzeży południowej Australii oraz Tasmanii, w obszarach szelfu kontynentalnego i stoków do głębokości około 300m.


Dorosły osobnik osiąga maksymalną długość 1,4 metra. Ma smukłe, wydłużone ciało z dużymi płetwami piersiowymi, dwiema płetwami grzbietowymi i nie ma płetwy odbytowej. Jego głowa jest spłaszczona, a długi spłaszczony grzbietobrzusznie i opatrzony zębami dziób przypomina piłę. Ubarwienie ma piaskowe do szarawobrązowego, z niereguralnymi brązowymi plamami. Spodnia strona brzucha jest jasna, natomiast dziób różowawy.


Rekin żywi się głównie rybami kostnymi oraz skorupiakami. Rekiny te żyją w stadach i polują masowo.

Gatunek jest jajożyworodny. Kopuluje w zimie i wydaje na świat od 3 do 22 młodych w jednym miocie. Noworodki opuszczają ciało matki z zębami piły wygiętymi do środka, co zabezpiecza samicę przed pokaleczeniem podczas porodu.  
 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.