poniedziałek, 3 kwietnia 2017

#0032 AustraliaKraj
Australia
Stolica
Canberra
Waluta
dolar australijski (AUD) 100 centów = 1 dolar australijski
Rok wydania
1999
Wartość
45 c
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Kwiaty". Na znaczku widnieje Hibbertia scanden.Australia – państwo leżące na półkuli południowej, które obejmuje najmniejszy kontynent świata – Australię, wyspę Tasmanię i inne mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim oraz Spokojnym. Jest to jedyny kraj, który nie posiada granic lądowych z żadnym państwem. Jest krajem wysoko rozwiniętym, ze społeczeństwem wielokulturowym.Australia jest szóstym pod względem wielkości kraj świata, położonym na kontynencie australijskim będącym najmniejszym spośród wszystkich kontynentów. Wschodnie i południowo-wschodnie wybrzeże jest najgęściej zaludnionym regionem.


Jest jednym z najbardziej płaskich kontynentów, gdzie średnia wysokość to 330 metrów. Obszar pustynny zajmuje powierzchnię większą niż na jakimkolwiek innym kontynencie. 2/3 powierzchni Australii to klimat suchy lub półsuchy. Linia brzegowa jest mało rozwinięta. Wzdłuż całego wybrzeża, mającego długość 19 tys km, napotkać można jedynie dwie duże zatoki – Zatokę Karpenteria i Wielką Zatokę Australijską. Najwyższym szczytem jest Góra Kościuszki (2228m n.p.m.), który został odkryty, zdobyty i nazwany przez Pawła Edmunda StrzeleckiegoHibbertia scandens – gatunek rośliny z rzędu ukęślowców (Dilleniales Hutch.). Występuje naturalnie we wschodniej części Australii – w stanach Queensland, Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria.Hibbertia to wiecznie zielony krzew, który dorasta do 4 metrów wysokości. Liście są niemal siedzące i mają odwrotnie jajowaty, odwrotnie lancetowaty lub eliptyczny kształt. Liść ma wąską nasadę i tępy lub ostry wierzchołek. Kwiaty występują pojedyńczo i rozwijają sięw kątach pędów. Działki kielicha mają owalny kształt. Płatki mają żółtą barwę.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.