poniedziałek, 24 kwietnia 2017

#0035 Stany ZjednoczoneKraj
Stany Zjednoczone Ameryki (USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
Dolar amerykański (USD, $) 1 dolar amerykański = 100 centów
Rok wydania
12.04.1991
Wartość
29 (C)
Opis
Znaczek przedstawia karolinkę (Aix sponsa)
Tłumaczenie
Wood Duck – Aix Sponsa – Karolinka
Stany Zjednoczone Ameryki – (ang. United States, US), Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States of America, USA) państwo federacyjne położone w Ameryce Północnej. Graniczy z Kanadą (od północy), Meksykiem (od południa), Oceanem Spokojnym (od zachodu) oraz Oceanem Arktycznym (od północnego zachodu) a także Oceanem Atlantyckim (od wschodu).


Stany Zjednoczone to kraj związkowy, który jest złożony z 50 stanów. W tym 48 tzw. stanów kontynentalnych oraz stanu Alaska, która jest oddzielona od pozostałych stanów kontynentalnych obszarem Kanady. A także stanu Hawaje, leżącego na archipelagu o tej samej nazwie.


Prócz Alaski i Luizjany pozostałe stany dzielą się na hrabstwa, których jest 3048.


Podstawa ustrojowa i podział terytorialny Stanów Zjednoczonych określa Konstytucja Stanów Zjednoczonych z roku 1787 (ratyfikowana w 1789). W latach 1795-1992 została uzupełniona o 27 poprawek.


Klimat na obszarze USA jest w większości umiarkowany; tropikalny na Hawajach i Florydzie; arktyczny na Alasce, półsuchy na Wielkich Równinach na zachód od rzeki Missisipi oraz suchy na południowym zachodzie.


Powierzchnia kraju jest ukształtowana przez równiny centralne, góry na zachodzie, wzgórza i niskie góry na wschodzi. Natomiast na Hawajach jest krajobraz wulkaniczny.
Karolinka (Aix sponsa) – gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Zamieszkuje Amerykę Północną między 30°N a 50°N, czyli oprócz jej północnych części. Część populacji z wyższych szerokości geograficznych wędruje na południe (Floryda, Meksyk, Kuba), natomiast ptaki ze strefy umiarkowanej cały rok pozostają na lęgowiskach. 


Samiec ma wierzch głowy i czub ciemnozielony z metalicznym połyskiem oraz dwiema białymi pręgami odchodzącymi na boki szyi. Dolna część głowy i otoczenie oka niebieskopurpurowe, broda, policzki i gardziel białe, pierś kasztanowopurpurowa w białe cętki. Wierzch ciała brązowo-zielono-błękitny, boki płowożółte o drobnym, pionowym pręgowaniu, a ogon z częścią grzbietu czarne. Oczy u samca są czerwone. Z pozostałymi blaszkodziobymi najbardziej łączy go typowy kształt dzioba, ale pod względem eleganckiego upierzenia o jaskrawych barwach różni się od nich znacznie. Samica brązowa z domieszką żywszych kolorów jak u samca, jej wdzięk też nie jest typowy w porównaniu z resztą kaczek omawianego rzędu. W szacie spoczynkowej samce i samice są podobne do mandarynki. Są jednak od niej ciemniejsze, a samiec połyskuje nieco na zielono. Oprócz tego wokół oczu karolinki są szersze białe plamy, nie tak bardzo pociągnięte do tyłu. U samicy plamy na bokach ciała nie są tak wyraźne. Kaczor zmienia upierzenie na godowe we wrześniu. Karolinka jest mniejsza od mandarynki, choć przyjmuje podobną postawę.


Ciekawostką może być fakt, że angielska nazwa tego ptaka oznacza „kaczkę leśną”. Polska nazwa wzięła się prawdopodobnie od nazwy stanu w USA – Karoliny Północnej – gdzie występuje jej największa populacja.


Swego wyjątkowe upierzenie zawdzięcza nie tylko samym barwnikom w piórach, ale ich strukturze, która rozszczepia światło.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.