poniedziałek, 3 lipca 2017

#0044 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca


Kraj
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Stolica
São Tomé
Waluta
dobra (STD) 1 dobra = 100 centymów
Rok wydania
26.10.1988
Wartość
20 Db
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Grzyby". Przedstawia grzyba lejkówkę okazałą (Clitocybe geotropa).
Tłumaczenie
S. Tome e Principe – Wyspy świętego Tomasza i Książęca; Clitocybe geotropa – Lejówka okazała
Lejkówka okazała (Clitocybe geotropa) - gatunek grzyba z rodziny gąskowatych. Zaliczany był dawniej do rodzaju Clitocybe (lejkówka) jako Clitocybe geotropa. W polskim piśmiennictwie mykologicznym miał nazwy lejkówka okazała lub lejkówka ziemnozwrotna.


Występuje w Ameryce Północnej, Europie i Japonii. W Polsce występuje rzadko. W piśmiennictwie naukowym do 2003 roku podano pięć jego stanowisk.


Rośnie od sierpnia do listopada w lasach liściastych i na leśnych polanach, zwłaszcza na glebach wapiennych. Zazwyczaj występuje w małych grupach lub tzw. czarcich kołach.


Lejkówka okazała to grzyb jadalny. Nadaje się głównie do marynowania w occie. Starych owocników nie należy zbierać, bo są łykowate i bez smaku. Zapach jest aromatyczny, zwierający składnik przypominający kuchenne lub gorzkie migdały. Niektórzy cenią ten aromat, inni nie. W Polsce jednak grzyb ten nie jest zbierany do celów spożywczych. Jest rzadki, przez co może być mylony z innymi, trującymi grzybami. 


Lejkówkę okazałą można pomylić z jadalną Clitocybe candida, lub ze znacznie mniejszą i również jadalną lejkówką żółtobrązową (Clitocybe gibba).

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.