poniedziałek, 24 lipca 2017

#0047 San Marino

Kraj
San Marino
Stolica
San Marino
Waluta
Lir sanmaryński (L) 1 lira = 100 centesimo
Rok wydania
11.07.1973
Wartość
3 L
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Owoce". Przedstawia Malus domestica (jabłoń domowa). W dolnej części znaczka widnieje nazwa kraju oraz wartość.
Tłumaczenie
Malus domestica – jabłoń domowa


San Marino – malutkie państwo śródlądowe (pow. 61 km2) w Europie Południowej. Stanowi enklawę na obszarze Włoch. Stolica kraju to San Marino.

 


San Marino jest jednym z najmniejszych państw w Europie (mniejszą są tylko Watykan i Monako). Położone jest w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów. Najwyższym szczytem jest Monte Titano (749 m n.p.m.)


San Marino leży w klimacie śródziemnomorskim z ciepłym latem i łagodną zimą. Przez jego terytorium przepływają dwie rzeki: San Marino oraz Marano. Pierwsza jest dopływem rzeki Marecchia, druga swoje ujście ma do Morza Adriatyckiego.


Ta mała enklawa posiada liczne zabytki, którymi może się poszczycić. Zachowały się tutaj średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Powyżej grodu na trzech wierzchołkach góry Titano zbudowano obronne zamku połączone murami.


Twierdza La Rocca o Guaita, niewątpliwie zasługuje na uwagę. Została zbudowana w XI w., a swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z XV w. Nad twierdzą niepodzielnie góruje wieża o planie wydłużonego pięcioboku, która zostałą zbudowana bezpośrednio na skale (bez użycia fundamentów). Oprócz zachowanej w dobrym stanie wieży i murów obronnych, tuż przy bramie wejściowej znajduje się niewielka kapliczka. Z wieży widoczne są pięcioboczne wieże dwóch pozostałych fortyfikacji, które zbudowano w XIII w.: La Cesta o Fratta oraz Montale. W środkowej, La Cesta o Fratta mieści się Muzeum Starej Broni.
Jabłoń domowa – gatunek powstał w wyniku samoczynnego krzyżowania dwóch dziko rosnących na Kaukazie jabłoni – Malus pumila Mill. oraz Malus sylvestris Mill. Następnie hodowlana działalność człowieka uzupełniła gatunek o geny kilku innych naturalnie występujących w Azji i Europie jabłoni. Należy do najbardziej popularnych drzew owocowych uprawianych w strefie klimatu umiarkowanego.


Jabłoń domowa to niewysokie drzewo, które sięga od 5 do 12 m wysokości, z szeroką i gęstą koroną. Liście są pojedyncze, owalne, osiągają wymiary od 5 do 12cm długości i od 3 do 6 cm szerokości. Kwiaty rozwijają się wiosną, równocześnie z liśćmi. Jabłoń może zapylać się własnym pyłkiem, choć najczęściej wymaga zapylenia krzyżowego. Jabłkowaty owoc – potocznie zwany jabłkiem – dojrzewa jesienią. Zwykle kulisty, różnobarwny (zielony, żółty, czerwony lub żółty z rumieńcami). Miąższ znacznie zróżnicowany pod względem smaku, aromatu, słodyczy i konsystencji.
 

 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.