poniedziałek, 31 lipca 2017

#0048 San MarinoKraj
San Marino
Stolica
San Marino
Waluta
Lir sanmaryński (L) 1 lira = 100 centesimo
Rok wydania
11.07.1973
Wartość
2 L
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Owoce". Przedstawia Citrus reticulata (mandarynka). W dolnej części znaczka widnieje nazwa kraju oraz wartość.
Tłumaczenie
Citrus reticulata – mandarynkaMandarynka (Citrus reticulata) – jej ojczyzną są Chiny i Indochiny. Pierwsze wzmianki o mandarynce pochodzą z XII w., ale do Europy trafiła dopiero w XIX w. Jednak do dziś nie wiadomo skąd pochodzi jej nazwa. Między uczonymi wciąż trwają spory. Jedni twierdzą, że nazwa owocu zaczerpnięta została od wyspy Mauritius, która w języku tubylców wymawiana jest jako Mandara. Inni naukowcy skłaniają się ku hipotezie, że mandarynka swą nazwę wzięła od chińskiego dostojnika – Mandaryna – noszącego szaty właśnie w kolorze tego owocu. Jedno jest pewne – mandarynka stała się na tyle popularnym owocem, że uprawiana jest niemal na całym świecie. Przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich, oraz w Australii, Japonii, Ameryce, Afryce i Azji. 


Mandarynka wysoko ceniona jest w... przemyśle perfumeryjnym. Z jej aromatycznej skórki otrzymuje się olejek mandarynkowy, który stosowany jest do produkcji, np. żeli do mycia ciała, szamponów, kremów czy perfum. Podobnie jak mandarynka, olejek posiada właściwości antyseptyczne oraz działa przeciwzapalnie. Stosowany na skórę odmładza ją i poprawia jej kondycję. Jest także doskonałym środkiem do pielęgnacji cery tłustej.


Drzewo, na którym rośnie mandarynka osiąga wysokość do 8m. Jej liście są eliptycznolancetowate, prawie całobrzegie. Są zaostrzone na krótkich, wąsko oskrzydlonych ogonkach. Kwiat w niewielkich pęczkach o białej koronie. Pięciopłatkowe, posiadające wiele pręcików oraz jeden słupek. 


Owoc o dość cienkiej okrywie i średnicy 6-7 cm, lekko spłaszczony. Jest smaczny, słodki lub słodko kwaśny w zależności od odmiany. Owoc drzewek dziko rosnących ma nieprzyjemny zapach i bardzo dużo pestek. Od pomarańczy różnią się wielkością, a także tym, że skórka łatwo daje się oddzielić od miąższu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.