poniedziałek, 24 grudnia 2018

#138 - Kirgistan



Kraj
Kirgistan
Stolica
Biszkek
Waluta
Som 1 som = 100 tyin
Rok wydania
31.08.1994
Wartość
1 T
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Kwiaty " i przedstawia złoć (Gagea salis)


Złoć -  rodzaj roślin z rodziny liliowatych. Należy do niego ok. 90 gatunków występujących w Eurazji i północnej Afryce. Do polskiej flory należy 5 gatunków. Naukowa nazwa rodzajowa upamiętnia Sir Thomasa Gage'a (1781–1820) – lichenologa z Hengrave koło Suffolk.


Zasięg rodzaju obejmuje Europę (głównie zachodnią i południową), północną Afrykę i Azję, sięgając na wschodzie do Azji Środkowej i zachodnich Himalajów. Największe zróżnicowanie gatunków występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz w Azji Środkowej. Przedstawiciele rodzaju rosną na różnych siedliskach – w lasach, zaroślach, łąkach oraz na terenach pustynnych i skalistych.


Gatunki dziko rosnące w Polsce: 

złoć łąkowa 
złoć mała 
złoć pochwolistna 
złoć polna 
złoć żółta 


Złoć to nieduże rośliny zielone - rosnące do 15cm wysokości, byliny cebulkowe. Cebule mają owalne lub kuliste, otulone suchą okrywą i czasem kołnierzem pozostałości po liściach, u podstawy czasem z mniejszymi cebulkami. Posiadają zwykle pojedynczą łodygę. Nieliczne odziomkowe liście wyrastające wprost z cebuli i dwa liście łodygowe, naprzeciwległe. Liście włosowate, równowąskie lub wąsko lancetowate.


Kwiaty są rzadko pojedyncze, zwykle rośnie po kilka, do kilkunastu, skupionych w baldach, baldachogrono lub grono, podparty zwykle podsadką. Kwiaty obupłciowe z 6 wolnymi listkami okwiatu w dwóch okółkach. Okwiat żółty lub żółtozielony, bardzo rzadko biały (sekcja Anthericoides) lub w innym kolorze. Okwiat trwały, po przekwitnieniu często powiększający się i otulający owoc. Pręcików 6 równych lub 3 z nich dłuższe. Nitki pręcików włosowate, czasem u nasady rozszerzone i spłaszczone. Zalążnia trójkomorowa, w każdej komorze rozwija się wiele zalążków. Szyjka słupka długa, znamię główkowato rozszerzone lub trójdzielne.


Owoce są zwykle w trójkanciastej torebce. Ma wiele drobnych, kulistych nasion (u gatunków leśnych i łąkowych) lub spłaszczonych (u rosnących na pustyniach).


Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne. W krajach o łagodnym klimacie w ogrodach skalnych uprawia się Gagea graeca i G. penduncularis. W Polsce wszystkie rodzime gatunki wskazywane są jako ciekawy i barwny, wczesnowiosenny element kompozycji zieleńców, zwłaszcza w przypadku masowego występowania (uprawy) pod drzewami i krzewami, stanowiący uzupełnienie dla zawilców i fiołków.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.