piątek, 28 grudnia 2018

#139 - Nikaragua



Kraj
Nikaragua
Stolica
Managua
Waluta
córdoba (NIO) 1 córdoba = 100 centavos
Rok wydania
15.07.1990
Wartość
10 000 C$
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Grzyby Jadalne" i przedstawia łycznika ochrowego (Panellus stypticus).


Łycznik ochrowy (Panellus stipticus (Bull.) P. Karst.) – gatunek grzybów należący do rodziny grzybówkowatych (Mycenaceae).


Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1783 r. Jean Baptiste Bulliard nadając mu nazwę Agaricus stipticus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1879 r. Petter Karsten, przenosząc go do rodzaju Panellus. Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był też jako bedłka ściągająca, bocznotrzoniec skupiony, łyczak ściągający, łycznik trzonkowy.


Gatunek kosmopolityczny. Poza Antarktydą występuje na wszystkich kontynentach, a także na wielu wyspach. W Polsce jest bardzo pospolity.


Występuje na martwym i butwiejącym drewnie, głównie drzew liściastych, na drewnie drzew iglastych bardzo rzadko. Szczególnie często rośnie na dębach. Zazwyczaj występuje w kępach.


Saprotrof, grzyb niejadalny, w Hongkongu jednak uważany jest za grzyba jadalnego.


Przeprowadzone badania naukowe wykazały, że gatunek ten ma pewne zdolności bioluminescencji (świecenia w nocy). Bioluminiscencję zaobserwowano na grzybni i tylko na grzybach uprawianych w laboratorium, w środowisku naturalnym dotychczas zjawiska tego nie zaobserwowano.


Średnica kapelusza wynosi 1–4 cm, jest okrągły lub nerkowaty, o brzegu falistym i podwiniętym. Kolor ochrowy. Skórka kapelusza matowa, początkowo gładka, u starszych okazów łuskowata z mozaikowym wzorem. Blaszki są gęste i wyraźnie odgraniczone od trzonu. Kolor od bladobeżowego do ochrowobrązowego. Wysokość trzonu wynosi 1–2 cm, grubość 0,5 cm. Wyrasta bocznie, jest krótki i bardzo szeroki w miejscu połączenia z kapeluszem. Powierzchnia filcowata, kolor ochrowobrązowy. Miąższ jest cienki, łykowaty, ochrowego koloru. Zapach słaby, smak gorzki, silnie ściągający.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.