poniedziałek, 9 grudnia 2019

#233 - Afganistan



Kraj
Afganistan
Stolica
Kabul
Waluta
afgani (AFN) 1 afgani (Af) = 100 pul
Rok wydania
12.05.1999
Wartość
50 000 A
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Minerały" i przedstawia hematyt (tlenek żelaza (III)).


Hematyt jest kamieniem półszlachetnym o dużym znaczeniu kolekcjonerskim. Jest popularnym kamieniem ozdobnym i jubilerskim z którego wykonywane są rzeźby oraz biżuteria artystyczna. Najczęściej szlifowany jest do postaci kaboszonów, paciorków lub tabliczek. Po wypolerowaniu ma żywy połysk metaliczny a po sproszkowaniu staje się czerwony, przez co bywa nazywany krwawym kamieniem.

Swoją nazwę zawdzięcza słowu, które pochodzi z języka greckiego – „haema” znaczy w nim „krew”, a „haimatites” – „krwisty”. Nazwa tego minerału nie bez powodu związana jest z krwią. Po sproszkowaniu uzyskuje on kolor czerwony, a w cienkich blaszkach można zaobserwować czerwone prześwity. Inną nazwą określającą ten niezwykły minerał jest „błyszcz żelaza”. Miano to bierze się z tego iż hematyt to główna ruda żelaza, zwierająca aż 70% czystego Fe. Inne określenia opisujące ten kamień to „krwawnik”, „krwawy kamień”, „żelaziak czerwony” lub „czerwone szklane głowy”.

Mimo iż według wierzeń ezoterycznych kamień ten ma niezwykle pozytywny wpływ na wszystko, co jest związane w organizmie z krwią, nie był w czasach starożytnych popularny w świecie jubilerskim. W starożytnym Babilonie był kamieniem wojowników. Symbolizował siłę i wierność wyznawanym zasadom. Najczęściej w dawnych czasach sięgano po niego w średniowieczu — do tworzenia pieczęci, czy pierścieni.

Inaczej sytuacja wygląda ze sproszkowaną postacią hematytu, czyli barwnikiem – ochrą czerwoną. Była niezwykle popularna już od czasów neandertalskich. Ze względu na jej krwistą barwę traktowano ją jako symbol życia. Barwnika tego używano do ozdabiania ciał przed ważnymi bitwami lub rytuałami, które wymagały obecności pierwiastka życia. Ochrą posypywano również nagrobki aby wzmocnić połączenie łańcucha życia i śmierci.

Dzisiaj hematyty cenione są jako kamienie jubilerskie za swój piękny metaliczny połysk oraz możliwość uzyskiwania różnorodnych barw.

Zgodnie z litoterapią, czyli metodą leczenia kamieniami, oddziałuje na krew i krwiobieg w organizmie człowieka. Zaczynając od poprawianiu wchłaniania żelaza we krwi, kończąc na tamowaniu krwawienia i wpływaniu na menstruację. Ponadto leczy problemy z bezsennością oraz choroby reumatyczne.

Warto pamiętać o tym, że hematyt nie lubi kontaktu z wodą. Jeśli zatem mamy biżuterię z tym kamieniem nie powinniśmy kąpać się w niej. W kwestii przechowywania należy trzymać go razem z kryształem górskim, który odbiera z hematytu złą energię, która się w nim skumulowała. Nie należy również umieszczać go w tym samym miejscu, co inne kamienie, ponieważ rozładowuje je, przez co tracą swoje cudowne właściwości.


Niektóre hematyty wykazują iryzację, czyli mienią się tęczowymi barwami w kontakcie ze światłem. To ten charakterystyczny „efekt benzynki”, który widzimy na niekytórych koralikach.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.