piątek, 14 lutego 2020

#254 - Kuba



Kraj
Kuba
Stolica
Hawana
Waluta
Peso kubańskie 1 peso = 100 centavo
Rok wydania
27.09.1998
Wartość
15c
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Światowy dzień turystyki" i przedstawia miasto Gibara oraz anolis kubański (Anolis equestris)


Anolis Kubański to największy przedstawiciel rodzaju Anolis – samce osiągają maksymalnie 55 cm długości, z czego głowa wraz z tułowiem to około 19 cm. Samice natomiast są nieznacznie mniejsze a ich długość całkowita najczęściej nie przekracza 50 cm w tym głowa wraz z tułowiem to około 17 cm.



Podstawową barwą ciała jest kolor zielony, z kremowo białymi akcentami. Anolisy te podobnie jak inne gatunki z rodziny Polychrotidae mają zdolność do szybkiej zmiany barwy ciała w zakresie od zieleni do koloru ciemno brunatnego. Worek podgardzielowy, występujący zarówno u samców jak i u samic, jest koloru różowo-białego. Ciało pokrywają stosunkowo duże jak na Anolisa łuski, o kształcie zbliżonym do kwadratu.





Gibara jest niewielkim miasteczkiem portowym na wybrzeżu atlantyckim (33 km na północ od Holguín) nazywanym niekiedy La Villa Blanca (Biała Wieś) z uwagi na bielone domy, które tu niegdyś stały.


W głębi lądu wznosi się wzgórze z płaskim szczytem Silla de Gibara. Miejscowi twierdzą, że właśnie to wzniesienie opisywał Krzysztof Kolumb po dotarciu na Kubę.


Na szczycie Los Caneyes zachowały się ruiny dawnej fortecy chroniącej kupców handlujących z Europą i USA nagrodą za trzydziestominutowy spacer na wzgórze jest wspaniały widok na miasto i zatokę). Handel osłabł wraz z nadejściem kolei, co doprowadziło do exodusu ludności Gibary.


Na głównym placu uwagę turystów przyciąga żółty kościół z kopułami krytymi czerwoną dachówką oraz rosnące obok afrykańskie dęby. W wystawnej rezydencji, należącej niegdyś do wpływowego kupca, w imponującym neoklasycystycznym budynku z 1872 roku działa Museo del Arte Colonial Cubano.

Inną atrakcją jest Museo de Historia Natural z wystawą motyli dziennych i nocnych oraz z niewielką kolekcją osobliwości natury.
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.