poniedziałek, 18 maja 2020

#279 - Bułgaria



Kraj
Bułgaria
Stolica
Sofia
Waluta
Lew (BGN) 1 lew = 100 stotinek
Rok wydania
27.02.1989
Wartość
13st
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Nietoperze" i przedstawia podkowca dużego (Rhinolophus ferrumequinum).


Podkowiec duży (Rhinolophus ferrumequinum) – gatunek nietoperza z rodziny podkowcowatych. Maksymalna długość życia tego zwierzęcia wynosi 30 lat i 5 miesięcy.


Długość ciała podkowca dużego wynosi 5,7–7,1 cm, rozpiętość skrzydeł: 34–40 cm, a ciężar ciała: 13–34 g. Futerko szaro- do czerwonobrązowego, brzuch kremowy; skórzasta narośl na nosie w kształcie podkowy; uszy duże, spiczaste bez koziołka; skrzydła szerokie.


Występuje w zachodniej i środkowej Europie (najdalej na północ sięga do Anglii i Walii), środkowej Azji po Japonię, przy czym podgatunek japoński (Rhinolophus ferrumequinum nippon) może stanowić odrębny gatunek. W Polsce stwierdzony tylko siedmiokrotnie na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Karpat, gdzie prawdopodobnie zalatuje z sąsiedniej Słowacji. Jak dotąd brak pewnych danych o rozrodzie tego gatunku w Polsce, notowano jedynie pojedyncze osobniki. Gatunek chroniony, regionalnie zagrożony wyginięciem.


Zasiedla tereny otwarte z pasami zakrzewień i zadrzewień, a także lasy. Kryjówki letnie znajduje w jaskiniach, przede wszystkim tych, których wejścia znajdują się po cieplejszej stronie oraz dziuplach, szczelinach skalnych i szparach.


Podkowce aktywne są w nocy. Samice tworzą wiosną i latem kolonie rozrodcze (tzw. porodówki), w których rodzą, karmią i wychowują młode. Gatunek owadożerny, zimą zapada w sen zimowy. Latają na wysokości 0,5-3m.


Pokarm stanowią duże owady latające, głównie ćmy.


Okres godowy trwa jesienią i zimą. Długość ciąży wynosi ok. 90 dni. Samica rodzi jedno młode. Młode po tygodniu otwiera oczy, a w 3-4 tygodniu życia jest zdolne do lotu. Ssie 6-8 tygodni, po czym jest samodzielne. Maksymalna długość życia podkowca wynosi 30 lat i 5 miesięcy.


W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, wymagający ochrony czynnej. Dodatkowo obowiązuje zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia, jak również fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.