czwartek, 24 czerwca 2021

#115 - 30. rocznica Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

 Witajcie moi Drodzy.! ^_^ 

Dzisiaj pragnę przedstawić Wam nowości emisyjne Poczty Polskiej; a będą to: 

1. 100-lecie Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu;
2. Polskie uzdrowiska;
3. 30. rocznica Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Zapraszam :)

1. 100-lecie Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

W dniu 12 czerwca 2021 r. został wprowadzony do obiegu znaczek pocztowy o wartości 3,30 zł emisji "100-lecie Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu". Znaczek wydrukowano techniką offsetową , na papierze fluorescencyjnym, w formacie znaczka 43 x 31,25 mm, w nakładzie 150.000 sztuk. Arkusz zawiera 6 znaczków i 6 przywieszek. Wydana została również koperta FDC. Autorką projektu jest Marzanna Dąbrowska.


Emisja dedykowana jest 100-leciu Muzeum Poczty i Telekomunikacji, które zostało założone w Warszawie w 1921 r. W okresie międzywojennym Muzeum działało w 3 różnych lokalizacjach w stolicy, tj.: w gmachu Poczty Głównej w Warszawie przy placu Napoleona 8 (obecnie Plac Powstańców Warszawy), przy ul. Wierzbowej 11, przy ul. Poznańskiej 29. Po II wojnie światowej Muzeum zyskało nową siedzibę w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu przy ul. Z. Krasińskiego 1, a jego otwarcie nastąpiło w 1956 r.



Na znaczku przedstawiono Medal V Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej w 1938 roku, wokół którego zamieszczono napis: 100-lecie Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, wzdłuż lewej krawędzi napis: Polska, a w lewym górnym rogu oznaczenie wartości 3,30 zł. Z kolei na sześciu różnych przywieszkach przedstawiono:
1. trąbkę pocztową i wzdłuż lewej krawędzi napis: Pocztyliońska trąbka pocztowa, XIX w.;
2. odcisk pieczęci i wzdłuż lewej krawędzi napis: Odcisk pieczęci poczthalterii w Słonimiu, XVIII w.;
3. aparat telegraficzny i wzdłuż lewej krawędzi napis: Aparat telegraficzny Hughesa (Juza), prod. Siemens & Halske, Berlin, 1918-1939;
4. dyliżans pocztowy i wzdłuż lewej krawędzi napis: Dyliżans pocztowy, XIX w.;
5. aparat telefoniczny i wzdłuż lewej krawędzi napis: Aparat telefoniczny biurkowy MB ,,Skeleton", prod. Ericsson, 1898;
6. skrzynka pocztowa i wzdłuż lewej krawędzi napis: Polska skrzynka pocztowa wiejska, 1935.



Na kopercie FDC zaprezentowano:
- Dyliżans pocztowy, XIX w.
- Pierwszą pieczęć Muzeum, niezrealizowany projekt z 1921 r.
- Pieczęć Muzeum stosowaną w latach 1930-1932
Na datowniku okolicznościowym: ,,Goniec wrocławski", winieta Regulaminu Związku Gońców Cesarskiego Miasta Wrocławia, Wrocław, 1635
Projekt był realizowany w ścisłej współpracy z wnioskodawcą, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.




2. Polskie uzdrowiska

Dnia 21 czerwca 2021 r. zostały wprowadzone do obiegu dwie kartki pocztowe z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, emisji: Polskie uzdrowiska. Kartki o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 8000 sztuk. autorką projektu kartek jest Agnieszka Sancewicz.


Wartość nominalna znaku opłaty pocztowej z oznaczeniem literowym A odpowiada wartości nominalnej znaczka pocztowego używanego do uiszczenia opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną, w tym kartkę pocztową, w obrocie krajowym, w formacie S o masie do 500 g.


Na kartkach pocztowych przedstawiono:
1) na pierwszej - w prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym pokazano fotografię Dywanu kwiatowego w Parku Solankowym. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napis: Polska, oraz umieszczono oznaczenie wartości: A.
2) na drugiej - w prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym pokazano fotografię Parku Zdrojowego im. Jana Pawła II ze Zdrojem ,,Wojciech". Wzdłuż górnej krawędzi znaczka umieszczono napis: Polska, a lewym dolnym rogu umieszczono oznaczenie wartości: A.


W częściach ilustracyjnych kartek przedstawiono:
1) na pierwszej - herb miasta Inowrocław oraz fotografie przedstawiające Ogrody zapachowe, pomnik Teściowej oraz Tężnię Solankową; w środkowej części umieszczono napis ,,Polskie uzdrowiska Inowrocław", a poniżej naczynie do picia wody mineralnej, stojące na kręgach wody.
2) na drugiej - herb miasta Lądek-Zdrój oraz fotografię przedstawiającą basen w Zdroju ,,Wojciech"; w środkowej części umieszczono napis ,,Polskie uzdrowiska Lądek-Zdrój", a poniżej naczynie do picia wody mineralnej, stojące na kręgach wody.



3. 30. rocznica Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

Dnia 17 czerwca 2021 r. została wprowadzona do obiegu kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, emisji: "30. rocznica Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy ". Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 8000 sztuk. Autorem projektu kartki jest Jan Konarzewski.


Wartość nominalna znaku opłaty pocztowej z oznaczeniem literowym A odpowiada wartości nominalnej znaczka pocztowego używanego do uiszczenia opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną, w tym kartkę pocztową, w obrocie krajowym, w formacie S o masie do 500 g.

W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym umieszczono obok siebie flagi Niemiec i Polski. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napis: Polska, oraz oznaczenie wartości: A.

W części ilustracyjnej kartki znajdują się krzyżujące się wstęgi w kolorach flag Polski i Niemiec oraz tytuł emisji: 30. rocznica ,,Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy"




******

Na dziś to byłoby wszystko. Widzimy się już w najbliższy piątek ;)

Trzymajcie się
Pozdrawiam Was ja
Kamil 
Cześć :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.