poniedziałek, 28 czerwca 2021

380 - Madagaskar

 


Kraj

Madagaskar

Stolica

Antananarywa

Waluta

ariary (MGA) 1 ariary = 5 iraimbilanja

Rok wydania

10.09.1994

Wartość

3500Fr

Opis

Znaczek pochodzi z serii "Drapieżnicy" i przedstawia irbisa śnieżnego (Uncia uncia)



Pantera śnieżna (inaczej irbis śnieżny), to najpotężniejszy drapieżnik skalistych gór Ałtaju. Ten charyzmatyczny dziki kot należy jednocześnie do najbardziej tajemniczych i nieuchwytnych, a w związku z tym także najsłabiej poznanych gatunków zwierząt. Zaobserwowanie pantery w jej naturalnym środowisku jest bardzo trudne, dlatego często bywa przez lokalne społeczności nazywana Duchem Gór.


Znakiem rozpoznawczym irbisa jest jego gęste futro, zapewniające zwierzęciu ciepło i doskonały kamuflaż, dzięki któremu w swoim naturalnym środowisku pozostaje niemal niewidoczny. Cętkowany wzór jest, niczym odciski palców u człowieka, unikalny dla każdego osobnika. Niestety, piękne futro to równocześnie największe przekleństwo pantery śnieżnej, ponieważ stanowi cenne trofeum dla kłusowników. Pozostałe części ciała irbisa wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie azjatyckiej do produkcji pseudomedykamentów. Pantery padają również ofiarą sideł zastawianych na inne zwierzęta, m.in. świstaki.


Postępująca zmiana klimatu oraz stałe zwiększanie powierzchni pastwisk przyczyniają się do utraty naturalnych siedlisk pantery śnieżnej, a także zmniejszenia populacji gatunków, którymi się żywi. Głodujący irbis jest wówczas zmuszony do polowania na zwierzęta gospodarskie, przez co naraża się na konflikt z człowiekiem. Często taka sytuacja kończy się zabiciem dzikiego zwierzęcia przez pasterzy.


Naturalnym środowiskiem panter śnieżnych są góry Azji Środkowej, od Rosji aż po Nepal. Na tym ogromnym (dziesięciokrotnie większym od Polski) obszarze, obejmującym terytoria 12 krajów, zostało jedynie niecałe 4 000 irbisów, a ich populacja stale maleje. W Mongolii żyje już mniej niż 1 000 osobników.


Pantera śnieżna jest największym i najbardziej tajemniczym drapieżnikiem skalistych gór Ałtaju Mongolskiego. Jako gatunek dominujący pełni rolę naturalnego regulatora populacji pozostałych zwierząt obszaru, dbając o utrzymanie delikatnej równowagi wrażliwego ekosystemu gór wysokich i zachowanie różnorodności biologicznej.


Irbisy są ponadto tzw. gatunkiem parasolowym. Ich tereny łowieckie obejmują ogromne, cenne przyrodniczo obszary, które w większości nie zostały jeszcze przekształcone przez człowieka. Otaczając ochroną pantery śnieżne, dbamy także o zachowanie ich naturalnych siedlisk oraz zasobów tam występujących, od których stanu zależy również nasze życie i zdrowie. Górskie tereny zamieszkane przez irbisy są obszarami źródłowymi wielu rzek, zapewniających czystą wodę dla milionów ludzi i zwierząt. Ochrona panter śnieżnych pozwala uchronić te obszary od degradacji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.