poniedziałek, 13 lutego 2017

#0025 Mali
Kraj
Mali
Stolica
Bamako
Waluta
frank CFA (XOF) 1 frank = 100 centymów
Rok wydania
24.12.1961
Wartość
5 Fr
Opis
Znaczek przedstawia hodowcę, który dogląda swoich zwierząt. Na znaczku widnieje nazwa kraju oraz wartość znaczka.


Tłumaczenie
Republique du Mali – Republika Mali, Postes – Poczta, élevage – hodowla


Mali, Republika Mali (fr. République du Mali, bambara Mali ka Fasojamana) – śródlądowe, siódme co do wielkości państwo położone w zachodniej części Afryki.


   

Choć zajmuję powierzchnię 1 240 192km2, to jest też jednym z najbiedniejszych państwa świata. 65% terenu Mali to pustynia i półpustynia, przez co działalność gospodarcza skupia się na obszarach nadrzecznych. Przemysł zajmuje się głównie rolnictwem, rybołówstwem oraz przetwórstwem płodów rolnych i hodowlą zwierząt.


Około 80% ludności Mali zawodowo czynnej zajmuje się rolnictwem. Głównym produktem eksportowym jest bawełna. Poza nią Mali jest trzecim największym producentem złota w Afryce (zaraz po RPA i Ghanie). Ponadto innymi ważnymi produktami są: proso, kukurydza, ryż i tytoń. Pozostałe gospodarczo istotne surowce mineralne, to: wapień, kaolin, halit oraz fosforany.Natomiast jeśli chodzi o hodowlę zwierząt to w Mali hodowane jest m.in. bydło, owce i kozy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.