poniedziałek, 20 lutego 2017

#0026 SomaliaKraj
Somalia
Stolica
Mogadisz
Waluta
szyling somalijski (SOS) 1 szyling = 100 centów
Rok wydania
1999
Wartość
1500 SL Shilin
Opis
Na znaczku przedstawiony jest Dzierzyk somalijski. W górnej części widnieje wartość znaczna, natomiast u dołu nazwa kraju oraz rok wydania.
Tłumaczenie
Republic of Somaliland – Republika Somalii
Somalia – państwo w północno-wschodniej części Afryki, położone na Półwyspie Somalijskim – zwanym „Rogiem Afryki”. Graniczy z Dżibuti (na północnym zachodzie), Etiopią (na zachodzie) i z Kenią (na południowym zachodzie), przylega też do Oceanu Indyjskiego oraz Zatoki Adeńskiej.


 
W Somali od 1991 roku trwa wojna domowa, przez którą kraj jest obecnie w stanie faktycznego rozpadu, a rząd kontroluje tylko niewielkie obszary jego terytorium. W rankingu państw o najtrudniejszych warunkach do życia, w 2011 roku Somalia zajęła 1. miejsce (czwarty rok z rzędu). W lipcu tego samego roku na terenie Somalii ogłoszono stan klęski głodowej spowodowany długotrwałą suszą, plagami szarańczy, a także długoletnią wojną domową. 


Wojna domowa w Somali, którą zapoczątkowano obaleniem somalijskiego dyktatora – Siada Barre – trwa nie przerwanie od 1999 roku, mimo wysiłków kolejnych prezydentów i rządów przejściowych, chcących utworzenia systemu władzy centralnej.


W wojnę zaangażowały się także siły ONZ, Etiopii oraz Unii Afrykańskiej. Obecnie toczy się piąta faza konfliktu – mająca na charakter wojny między klanami somalijskimi.


Przez wielu ekspertów Somalia zaliczana jest do tzw. państw upadłych, z tego względu, iż władza centralna nie kontroluje terytorium państwa a jej wpływy są znikome. 


Dzierzyk somalijski (Laniarius liberatus) – gatunek ptaka z rodziny dzierzbików (Malaconotidae), wcześniej klasyfikowanych jako podrodzina dzierzbowatych (Laniidae). Występuje endemicznie w Somalii. Dotychczas znaleziono go jedynie w środkowej Somalii, 140 km w głąb regionu Hiiraan, blisko Buuloburde (Buulobarde, Bulo Burti) nad rzeką Uebi Szebelie. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wskutek utraty siedliska.


Gatunek znany z jednego okazu złapanego w 1988 r., naukowo opisanego w 1991 r. na podstawie badań sekwencji DNA, do których wzięto próby jego krwi i piór. W przeciwieństwie do wymogów International Code of Zoological Nomenclature (Międzynarodowy Kod Nomenklatury Zoologicznej), żaden okaz (ptak lub jego część) nie został oznaczony jako typ nomenklatoryczny; ptak został wypuszczony na wolność w 1990 r. ponieważ naukowcy, którzy go złapali uważali, że gatunek ten jest bardzo rzadki, a krew i pióra zostały zniszczone podczas procesu badania DNA. Z tego powodu nadano mu łacińską nazwę gatunkową liberatus (wyzwolony). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.