poniedziałek, 6 lutego 2017

#0024 BiałoruśKraj
Białoruś
Stolica
Mińsk
Waluta
Rubel białoruski (BYN) 1rubel = 100 kopiejek
Rok wydania
10.06.2008
Wartość
200 R
Opis
Znaczek przedstawia norkę europejską.
Tłumaczenie
Беларусь – Belarus – Białoruś; норка Еўрапейская - Mustela lutreola – Norka europejska
Białoruś – Republika Białorusi – największe pod względem powierzchni państwo w Europie. Graniczy z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą i w odróżnieniu od sąsiadów, nie ma dostępu do morza.
Białoruś SSR była członkiem założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych i członkiem 8 organizacji wyspecjalizowanych ONZ. Obok Rosyjskiej FSSR i Ukraińskiej SSR była jedną z trzech republik radzieckich będących podmiotem prawa międzynarodowego. Od 1991 roku Białoruś jest państwem Suwerennym. 

Norka europejska jest gatunkiem ssaka z rodziny łasicowatych, kiedyś ten gatunek był spotykany w całej Europie. Ssak ten poluje na małe ssaki, płazy, bezkręgowce i ptaki. W Polsce według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (z 2001 r.) gatunek ma status zanikłego na terenie Polski. Norki europejskie żyją zwykle samotnie.Osiąga 40cm długości, natomiast z ogonem do 60cm. Waga norki może osiągnąć 1,5kg. Sierść ma krótką i gęstą, koloru brązowego o jasnym lub ciemnym odcieniu. Koniec pyska ma biały a palce kończyn zrośnięte błoną pływną. Prowadzi nocny tryb życia. Zwykle zamieszkuje dziuple lub nory po innych zwierzętach lub sama wykopuje nory nad brzegami wód. Doskonale pływa i wspina się na drzewa. W jadłospisie norki występują małe ptaki i ssaki, ryby, raki a także ślimaki i owady. Prowadzi samotny tryb życia. Łączy się w pary w okresach godowych, które przypadają na luty i marzec.


Ciąża norki europejskiej trwa około 50 dni, samica rodzi od 1 do 10 młodych, które w wieku 9 miesięcy osiągają dojrzałość płciową. W przypadku zagrożenia norka europejska wystrzykuje w kierunku napastnika cuchnącą wydzielinę z gruczołów zapachowych. 


Na terenie Polski norka europejska jest nieliczna, objęta całkowitą ochroną gatunkową. Jest objęta programem hodowlanym EEP (Europejski Program Ochrony Zwierząt) przez ogrody zoologiczne. 

1 komentarz:

  1. Jaki śliczny znaczek! Uwielbiam znaczki ze zwierzętami, szkoda że u nas ich tak mało :)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.