poniedziałek, 27 lutego 2017

#0027 Wyspy Świętego Tomasza i KsięciaKraj
Wyspy Świętego Tomasza i Księcia
Stolica
São Tomé
Waluta
dobra (STD) 1 dobra = 100 centymów
Rok wydania
26.10.1988
Wartość
10 Db
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Grzyby". Przedstawia grzyba gąsówkę fioletowawą (Rhodopaxillus nudus).
Tłumaczenie
S. Tome e Principe – Wyspy świętego Tomasza i Książęca; Rhodopaxillus nudus – Gąsówka fioletowawa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca (port. República Democrática de São Tomé e Príncipe) – państwo składające się z pięciu wysp, leżących w Zatoce Gwinejskiej, na północ od równika.Kilometry bezludnych plaż, krystalicznie czysta błękitna woda, pagórkowaty krajobraz, postrzępione formacje skalne i bujne lasy deszczowe – to znaki rozpoznawcze najmniejszego i najmłodszego państwa w Afryce.Państwo składa się z pięciu wysp pochodzenia wulkanicznego o dosyć wysokiej, górzystej powierzchni. Nazwa pochodzi od dwóch głównych wysp – są to Wyspy Świętego Tomasza (859 km2) i oddalona o 150km Wyspa Książęca (142 km2). Pozostałe wyspy tej niewielkiej republiki to – Pedras, Tinhosas i Ilhéu das Rolas (leżąca na równiku).


Wyspy został odkryte w 1471 roku przez João de Santarém i Pero de Escobar. A około roku 1483 przybyli tu pierwsi portugalscy osadnicy. Od 1522 roku wyspy stały się kolonią portugalską. W pierwszej połowie XVI w zajmowano się tutaj uprawą i hodowlą trzciny cukrowej, do której sprowadzano niewolników z zachodniej Afryki. Od 1951 roku wyspy stały się prowincją zamorską Portugalii. W latach 60, powstał tu ruch niepodległościowy, natomiast w 1973 roku region otrzymał autonomię. A po następnych dwóch latach region zyskał niepodległość.

 
 
Główny sektor gospodarki stanowi rolnictwo oparte na plantacyjnej uprawie m.in.: kakaowca, kawowca, palmy kokosowej i olejowej a także bananów, wanilii, cynamonowca oraz manioku.

 Gąsówka fioletowa – gatunek grzybów należący do rodziny gąskowatych (Tricholomataceae). Występuje na całej półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego, ale również w Australii i Afryce. W Europie Środkowej jest pospolita. Najczęściej rośnie na ściółce w lasach bukowych i świerkowych, ale czasami spotykana jest na łąkach czy nawet pryzmach kompostowych. Zazwyczaj owocniki pojawiają się późno, pod koniec sezonu grzybowego, czasami jednak można je spotkać wczesną wiosną. Zazwyczaj występuje w grupach, czasami nawet tworzy tzw. czarcie kręgi.Dobry grzyb jadalny, nadaje się zwłaszcza do marynowania w occie. Rzadko robaczywieje. Nie nadaje się do jedzenia na surowo. Zawiera truciznę rozkładającą czerwone ciałka krwi, prawdopodobnie podczas gotowania czy smażenia trucizna ta ulega rozkładowi i dzięki temu po zabiegach termicznych grzyb jest jadalny.Ze względu na fioletowe zabarwienie gąska naga jest łatwo rozróżniana od innych grzybów. Podobna jest gąsówka brudnofioletowa (Lepista sordida), jednak jest od niej dużo mniejsza. Laicy mogą pomylić z niejadalnym zasłonakiem wonnym (Cortinarius traganus), który ma żółty, gorzki i brzydko pachnący miąższ. Może też być pomylona z zasłonakiem fioletowym (Cortinarius violaceus).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.