poniedziałek, 20 marca 2017

#0030 NorwegiaKraj
Norwegia
Stolica
Oslo
Waluta
korona norweska (NOK) 1 korona = 100 øre
Rok wydania
2014
Wartość
A
Opis
Znaczek przedstawia zorzę polarną
Tłumaczenie
Norge - NorwegiaNorwegia – Królestwo Norwegii – państwo leżące w północnej części Europy, obejmujące zachodnią i północną część Półwyspu Skandynawskiego, Jan Mayen, Svalbard, Wyspę Bouveta oraz Lofoty. Norwegia jest monarchią konstytucyjną. Nazwa kraju pochodzi od staronordyckiego nord vegen (pol. droga na północ).


Norwegia leży w aż trzech strefach klimatycznych – południowa i środkowa część leży w klimacie umiarkowanym morski., północna część kraju leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego morskiego, natomiast północne wybrzeże graniczy z klimatem subpolarnym. Na niektórych rejonach śnieg utrzymuje się cały rok a temperatura zimą dochodzi nawet do -40 °C, a czasem nawet i niżej. 


Najstarszy ślad człowieka na terenie Norwegii odkryto koło Komsa w okręcu Finnmark i niedaleko Fosna w  Nordmøre. To znalezisko datowane jest na lata 9000 p.n.e. - 8000 p.n.e.


Harstad – miasto i gmina leżąca w regionie Troms w północnej części kraju. Harstad jest 253. norweską gminą pod względem powierzchni.
 Zorza polarna – zwana Aurora borealis, jest to jeden z najbardziej niezwykłych zjawisk przyrodniczych. Raz ciemno niebieskie, czasem zielone, żółte albo pomarańczowe świecące obrazy pojawiąjące się na nocnym niebie. 


Od strony naukowej zjawisko zorzy polarnej polega na świeceniu różnobarwnym światłem górnych warstw atmosfery – około 50km nad ziemią. Wywołane jest to tzw. burzami magnetycznymi. Gnane wiatrem słonecznym naładowane cząsteczki ze Słońca odpychane są w okolicach biegunów magnetycznych od górnych warstw atmosfery. Gazy atmosferyczne zaczynają wtedy świecić. Obserwuje się zorze barwy zielonej, żółtej, czerwonej a bardzo często białe.


Kolor zjawiska zależy w dużej mierze od określonego gazu oraz intensywności linii emisyjnych. Na zielono i czerwono świeci tlen, natomiast purpurowo i bordo świeci azot. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej oraz fioletowej.


Zorza polarna widoczna jest od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Najlepszą porą jest noc w godzinach między 20 a 1. Najkorzystniejszą pogodą do obserwowania tego zjawiska jest suche powietrze, dlatego zorzę częściej możemy dostrzec w głębi lądu niż na wybrzeżu. Zorza powstaje wysoko ponad chmurami, dlatego chcąc ją obserwować dobrze by było, aby niebo było bezchmurne. Aurora borealis nieodłącznie kojarzy nam się z zimą, nie oznacza to jednak, że nie występuje latem. Latem jest po prostu zbyt jasno, by ją zauważyć. A zatem nie musimy czekać do zimy, żeby cieszyć oko tym niezwykłym widokiem. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.