poniedziałek, 27 marca 2017

#0031 Burkina Faso


Kraj
Burkina Faso
Stolica
Wagadugu
Waluta
Frank CFA (XOF) 1 frank = 100 centymów
Rok wydania
23.07.1985
Wartość
200 Fr
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Pociągi". Przedstawia pojazd szynowy o numerze 105 – pociąg pocztowy. W górnej części, z lewej strony widnieje nazwa kraju, na dole wartość znaczka oraz nazwa poczty.
Tłumaczenie
poste aérienne – Airmail – poczta lotniczaBurkina Faso – dawniej Górna Wolta. Państwo w Afryce Zachodniej, które nie ma dostępu do morza. Nazwę kraju zmienił w 1984 roku prezydent Thomas Sankara, nadając mu nazwę, która oznacza „kraj prawych ludzi”, w językach mossi i diula, które są głównymi rdzennymi językami kraju.
Większą część powierzchni kraju stanowi stary, krystaliczny płaskowyż zbudowany z granitów, gnejsów i łupków, o wysokości 300-500 m n.p.m., ponad którym wznoszą się kopulaste wzniesienia zbudowane z piaskowców i granitowe góry wyspowe. Najwyższy szczyt kraju: krawędź Banfora 733 m n.p.m.


Burkina Faso leży w klimacie podrównikowym, gorącym i suchym, gdzie średnia miesięczna temperatura powietrza przekracza 20°C. Pora deszczowa występuje od maja do października (na południu) oraz od lipca do września (na północy).
Brytyjskie Rail Class 105 – spalinowe zespoły trakcyjne, produkowane w latach 1956-1959 przez firmę Cravens. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.