poniedziałek, 6 marca 2017

#0028 Gujana


Kraj
Gujana
Stolica
Georgetown
Waluta
dolar gujański (GYD) 1 dolar = 100 centów
Rok wydania
12.10.1990
Wartość
2,55$
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Statki" i przedstawia galeon z 1588 roku.
Tłumaczenie
Guyana – Gujana
Gujana, Kooperacyjna Republika Gujany – leży na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej. Znajduje pomiędzy Surinamem od wschodu, Brazylią od południa, Wenezuelą od zachodu i Oceanem Atlantyckim od północy. Jest jedynym krajem anglojęzycznym na kontynencie południowoamerykańskim. Od 1831 kraj ten znany był pod nazwą Gujana Brytyjska, gdy w 1966 uzyskał niepodległość, został nazwany Gujaną.

 
Gujana jest amerykańsko indiańskim słowem, które oznacza „Kraj Wielu Wód”. Jest to określenie niezwykle trafne dla kraju o tak licznych rzekach, malowniczych jeziorach, obszernych terenach podmokłych i wielu wodospadach. W Gujanie znajduje się największy pojedynczy wodospad na świecie o nazwie Kaieteur, prawie 5 razy wyższy od wodospadu Niagara. Jego spadek to 226 metrów w linii prostej oraz kolejne 25 m nad wielkimi skałami, znajdującymi u dołu wodospadu. Nazwy trzech głównych okręgów Gujany pochodzą od trzech największych rzek kraju - Essequibo, Demerary i Berbeci. Około 80% powierzchni Gujany zajmują lasy tropikalne; w kraju tym można podziwiać również zapierające dech w piersiach sawanny i majestatyczne zielone góry.


W historii Gujany podboje kolonialne stanowią bardzo długi okres. Podróż Waltera Raleigh w 1595 r. do Nowego Świata doprowadziła do późniejszych doniesień o El Dorado - mieście złota, które jak głosi legenda, znajduje się na terenie dzisiejszej Gujany. W rzeczywistości złoto odkryto w dopływie rzeki Cuyuni w 1857 roku a wydobywanie diamentów rozpoczęto znacznie później w górnej części rzeki Mazaruni. Jednak to Holendrzy jako pierwsi Europejczycy osiedlili się na terenie Gujany, zakładając miejsce handlu do przeprowadzania transakcji z rdzennymi mieszkańcami. Holendrzy osiedlili się w Gujanie w 1616 roku. Na przestrzeni następnych lat własność kolonii przechodziła między Brytyjczykami, Holendrami i Francuzami. Ostatecznie, w 1803 roku, własność nad kolonią przejęli Brytyjczycy, a w 1831r. trzy kolonie zostały połączone w Gujanę Brytyjską.


W czasie okupacji holenderskiej osadnicy z Europy zajmowali się rolnictwem. Perspektywa ogromnych zysków z cukru zachęciła ich do melioracji terenów nadmorskich. Do pracy na plantacjach sprowadzano niewolników z Afryki. Gdy w 1834 r. zniesiono niewolnictwo nastąpił deficyt siły roboczej. W związku z tym sprowadzano nowe grupy etniczne do pracy przymusowej, głównie z Portugalii, Indii oraz Chin. W rezultacie imigracji powstało kosmopolityczne społeczeństwo, w którego skład wchodzą Ameryko-Indianie, Afrykanie, Chińczycy, Europejczycy, Hindusi, Portugalczycy oraz wiele innych grup etnicznych. Oficjalnymi językami kraju są angielski i kreolski. Choć różnorodni kulturowo Gujańczycy szanują wzajemnie swoje kultury i wspólnie tworzą niezwykle gościnne społeczeństwo.


Gujana uzyskała polityczną niepodległość w maju 1966 roku, jednak nadal podlegała monarchii konstytucyjnej w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Status republiki uzyskała 23 lutego 1970 r. i nazwana została Kooperacyjną Republiką Gujany.

Liczba mieszkańców Gujany sięga około 751 tys. osób. Gospodarka kraju opiera się na surowcach naturalnych (boksyt, złoto, drewno) oraz na rolnictwie (cukier, ryż).Galeon – żaglowy okręt lub statek handlowy, cechujący się wysoką, zwężającą się ku górze nadbudówką rufową oraz galionem – figurą na dziobie okrętu, z reguły uzasadniającą jego nazwę. Okres świetności tych statków przypadł na XVI-XVII wiek, choć funkcjonowały jeszcze w XVIII wieku.


Galeony były jednostkami 3-masztowymi, rzadko 4-masztowymi z żaglami rejowymi na pierwszych dwóch masztach (fokmaszt i grotmaszt) oraz nad i pod bukszprytem a także żaglami łacińskimi na jednym – dwu ostatnich (bezanmaszt i ew. bonaventura). Uzbrojone były w od kilkunastu do ponad setki dział różnych wagomiarów i kalibrów, najczęściej niewielkich. Powstały w drodze ewolucji karak, której celem było poprawienie własności żeglugowych przez nadanie smuklejszych kształtów kadłuba.


 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.