poniedziałek, 1 maja 2017

#0036 Polska


Kraj
Polska
Stolica
Warszawa
Waluta
Złoty (PLN) 1złoty = 100 groszy
Rok wydania
15.06.2007
Wartość
3,55 zł
Opis
Znaczek obiegowy, pochodzi z serii "Polskie miasta" i przedstawia Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika


Chorzów - miasto położone jest nad rzeką Rawą, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Przez kilka stuleci Chorzów był wsią, zarządzaną przez władze klasztoru, aż do jego sekularyzacji przez władze zaboru pruskiego na pocz. XIX w. Rozwój okolicy wiąże się z odkryciem złóż węgla ok. 1780 r. przez ówczesnego proboszcza, ks. Ludwika Bojarskiego. W następnych latach wybudowano kopalnię i hutę w pobliżu Chorzowa. Najintensywniej rozwijała się okoliczna Królewska Huta, która prawa miejskie otrzymała w 1868 r. Dzisiejsze miasto powstało z przyłączenia do Królewskiej Huty w roku 1934 terenów osad: Nowe Hajduki, Wielkie Hajduki, Maciejkowice i Chorzów.Przez lata dominował tu przemysł wydobywczy i metalurgiczny. Obecnie Chorzów jest ważnym centrum kulturalnym i sportowym. Mieści się tu największy obecnie w Polsce stadion, zwany narodowym. Atutem miasta jest też największy w Europie park miejski: Park Kultury i Wypoczynku z licznymi atrakcjami, takimi jak m.in. ogród zoologiczny, park etnograficzny, ośrodek wodno-rekreacyjny, kolejka linowa oraz kolejka wąskotorowa.


Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika położone jest w jednym z najwyższych punktów miasta (320 m n.p.m.) na terenie Parku Kultury i Wypoczynku. To największe w Polsce planetarium połączone jest z obserwatorium astronomicznym. Istnieje od 1955 r. Prawie 400 osób może tu obejrzeć dzięki projektorowi rozmieszczenie ciał niebieskich na firmamencie w dowolnym momencie i miejscu na Ziemi. Jest tu też największa w Polsce luneta o 30-centymetrowym obiektywie, zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i sejsmologiczna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.