poniedziałek, 15 maja 2017

#0038 UgandaKraj
Uganda
Stolica
Kampala
Waluta
szyling ugandyjski (UGX) 1 szyling = 100 centów
Rok wydania
1969
Wartość
20 C
Opis
Znaczek przedstawia pokrzywę indyjską (coleus barbatus) na zielonym tle.
Tłumaczenie
coleus barbatus – pokrzywa indyjskaUganda – państwo we wschodniej Afryce, leżące nad Jeziorem Wiktorii. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Kraj jest słabo rozwinięty. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą. Uganda zajmuje powierzchnię 236 tys km² i jest podzielona na 80 dystryktów w czterech regionach: Północnym, Wschodnim, Centralnym oraz Zachodnim.

 


Kraj ten jest jednym z najwyżej położonych państw w Afryce. 84% powierzchni Ugandy obejmuje północno-zachodnia część prekambryjskiej Wyżyny Wschodnioafrykańskiej. Rzeki na terenie Ugandy należą głównie do dorzecza Nilu, m.in.: Katonga, Mayanja, Kafu. W kraju jest wiele dużych zbiorników wodnych, z których największe to: Jezioro Wiktorii (68,8 tys. km²), Jezioro Alberta (5,6 tys. km²), Jezioro Edwarda (2,33 tys. km²). Poza tym w Ugandzie znajdują się 32 obszary chronione. Zajmują one łącznie 8% powierzchni kraju.


 
Pokrzywa Indyjska – inne funkcjonujące nazwy to szałwia indyjska, coleus forskohlii. Wieloletnia roślina podobna do naszej rodzimej pokrzywy. Występuje w ciepłym, subtropikalnym klimacie krajów Azji Południowo-Wschodniej. Jej korzeń od stuleci wykorzystywany jest w medycynie hinduskiej jako guggul. Służył do leczenia układu krążenia, oddechowego, moczowego i bezsenności. We współczesnej medycynie wyciąg z pokrzywy indyjskiej został odkryty w 1974 roku w Indiach, gdzie przeprowadzono pierwsze badania skuteczności w procesie odchudzania.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.