poniedziałek, 22 maja 2017

#0039 KirgistanKraj
Kirgistan
Stolica
Biszkek
Waluta
Som 1 som = 100 tyin
Rok wydania
7.12.2002
Wartość
0.50 (S)
Opis
Znaczek przedstawia Mauzoleum Manasa
Tłumaczenie
Кыргызстан – Kirgistan; Талас – TałasKirgistan, Republika Kirgiska (kirgiski Кыргызстан, Кыргыз Республикасы, trb. Kyrgyzstan, Kyrgyz Respublikasy; ros. Киргизия, Киргизская Республика, trb. Kyrgyzstan, Kyrgyzskaja Respublika; w okresie radzieckim w języku polskim pod nazwą Kirgizja, po ogłoszeniu niepodległości przejściowo również jako Kyrgystan) – państwo w Azji Środkowej. Graniczy z Chinami (dł. granicy 858 km), Kazachstanem (1051 km), Tadżykistanem (870 km) i Uzbekistanem (1099 km).

Kirgistan to kraj pozbawiony dostępu do morza. Góry zajmują 93% terytorium państwa. Największą wysokość ma położony na południowym wschodzie kraju łańcuch górski Tienszan, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Kirgistanu – Szczyt Zwycięstwa (kirg. Dżengisz Czokusu) o wysokości 7439 m n.p.m. W czasach ZSRR szczyt nosił nazwę Pik Pobiedy. W górach Tienszan znajduje się także największe jezioro Kirgistanu Issyk-kul, będące równocześnie drugim co do wielkości jeziorem górskim na świecie, którego powierzchnia wynosi 6236 km², a głębokość sięga 669 m. Rzeki Kirgistanu, z których główną jest Naryn, to przeważnie dopływy Syr-darii. Klimat kraju na przeważającym obszarze kontynentalny suchy. Niektóre z wysoko położonych obszarów pokryte są wieczną zmarzliną.


Tałas – miasto w zachodnim Kirgistanie, leżące w dolinie rzeki Tałas na wysokości 1280 m n.p.m. Otrzymało prawa miejskie w 1944. Było silne związane gospodarczo z pobliskim kazachskim miastem Żambyl. Po upadku Związku Radzieckiego i odzyskaniu niepodległości przez Kirgistan granica państwowa stanowi istotną barierę w wymianie gospodarczej między oboma miastami. Za to powiązania z resztą kraju i stolicą Biszkekiem są dość utrudnione w tym górzystym kraju. W mieście rozwinął się przemysł spożywczy, odzieżowy, obuwniczy i materiałów budowlanych.

W pobliżu dzisiejszego Tałas miał urodzić się legendarny kirgiski bohater narodowy Manas. Natomiast w 751 doszło niedaleko do bitwy nad rzeką Tałas, w której starli się Chińczycy i Arabowie.


Mauzoleum Manasa - Mazar – był to typ mauzoleum w architekturze islamu w Azji Środkowej. W średniowieczu mazar był budowany na planie centralnym z cegły palonej, kryty najczęściej kopułą. Fasada frontowa posiadała dekoracyjny portyk lub liwan.
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.