piątek, 13 kwietnia 2018

#0066 Tanzania


Kraj
Tanzania
Stolica
Dodoma
Waluta
szyling tanzański (TZS) 1 szyling = 100 centów
Rok wydania
31.08.1994
Wartość
300 Sh
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Pajęczaki" i przedstawia krzyżaka ogrodowego (Araneus diadematus).



Krzyżak ogrodowy – są to pająkami bardzo rozpowszechnionymi na terenach Polski. Możemy spotkać je na terenach łąk, w lasach i pobliskich ogrodach. Budują dużą i kolistą sieć – charakterystyczną dla rodziny krzyżakowatych. Jest ustawiana 1-1,5 metra nad poziomem podłoża – mogą zdarzyć się wyższe przypadki. Krzyżak ogrodowy przesiaduje na swej pajęczynie w samym jej centrum, a nie jak to robią inne odmiany ( krzyżak łąkowy i krzyżak dwubarwny – na górnych rogach w celu czatowania na ofiarę).



Pająki z rodziny krzyżakowatych posiadają krępe ciało z niewielkimi kończynami oraz masywny odwłok. Jego charakterystyczne ubarwienie to różnorodne odcienie brązu zakrywające odwłok, z dodatkowymi plamkami barwy białej, które w idealny sposób odwzorowuje krzyż (stad wzięła się nazwa pająka). Odwłok posiada jasno beżowe brzegi, a jego odnóża są wyposażone w paski przeplatające barwy – kremowy i jasny brąz. Kolor głowonotułowia jest jasny, połączony z barwą żółtobrązowa.


Osobniki płci żeńskiej tego gatunku są dużymi, masywnymi pająkami. Swoją wielkością ciała zadziwiają innych – maja prawie 2 centymetry długości ciała. Kiedy jednak jest solidnie najedzona i pełna jajeczek może się wydawać o wiele większa. Występuje tu dymorfizm płciowy, dlatego też samce są smuklejsze i jego długość waha się pomiędzy 1-1,2 cm. Zatem możemy odróżnić ich nie tylko po przez wielkość, ale również same na końcach nogogłaszczków posiadają pęcherzyki tzw. bulbsy, które są wypełnione nasieniem.



Silne i mocne pajęczyny wytworzone przez krzyżaka służą mu do łapania swojego pożywienia. Najczęściej są to małe owady takie jak komary, muchówki oraz większe – szarańczaki, ćmy, motyle i ważki. Ofiara zostaje obezwładniona jadem i tym sposobem zostaje zawinięta w nić i gotowa do spożycia. Jad którego ma w sobie mnóstwo zaczyna rozpuszczać jej wnętrze, ponieważ pająki pobierają tylko i wyłącznie pokarm w postaci płynnej.


Niezjedzone resztki owada pająk usuwa ze swojej sieci – tak samo jak wszystkie inne nie potrzebne śmieci – liśćmi, źdźbłami trawy, kurzem, dzieje się tak ponieważ po pierwsze zmniejszają powierzchnie łowną, a po drugie ujawniają ofiarom niebezpieczną dla nich powierzchnie. Nici zestarzałe każdy z krzyżaków przecina szczękoczułkami, ponieważ tracą swoje wszystkie właściwości lepkie i zjadają poprzecinaną nić, co pozwala im wyprodukować całkiem świeżutką i nowiutka pajęczynę.


Krzyżaki ogrodowe są popularnymi pająkami. Ich utrzymanie jest bardzo łatwe, a obserwowanie ich życia codziennego jest niezwykłym zjawiskiem. Może budzą strach w ludziach ze względu na swoje rozmiary, jednak w rzeczywistości, kiedy je poznamy sami dowiemy się, ze nie sa agresywnymi stworzeniami. Jak każdy człowiek tak i z zwierze w momencie niebezpieczeństwa i obrony mogą ukąsić, dlatego trzeba uważać by go przypadkowo nie przygnieść . Nawet jeśli to jednorazowe ukąszenie nie powoduje skutków zagrażających życiu człowiekowi, może odwołać się do obrzęku czy zaczerwienienia. Jednak są one bardzo niebezpieczne dla owadów, niszczą wszystko co znajda na drodze, zaczynając na komarach, a kończąc na muchach.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.