poniedziałek, 4 czerwca 2018

#0081 Kambodża



Kraj
Kambodża
Stolica
Phnom Penh
Waluta
riel kambodżański (KHR) 1 riel = 100 senów
Rok wydania
8.11.1996
Wartość
1000 R
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Psy Rasowe" i przedstawia psa boksera.


Kambodża – państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią (długość granicy – 803 km), od północy z Laosem (541 km), a od wschodu z Wietnamem (930 km).


  














W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy z wyraźnym podziałem na dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Wiejący od połowy maja do połowy października południowo-zachodni monsun przynosi ulewne deszcze. Od początku listopada do połowy marca słabe wiatry północno-wschodnie. W porze tej zachmurzenie jest zmienne, wilgotność powietrza niska, a deszcze padają sporadycznie. Średnia temperatura miesięczna waha się od 21 °C w grudniu do 30 °C w maju. Średnia temperatura roczna na terenach nizinnych wynosi ok. 25 °C. Temperatury są najwyższe tuż przed rozpoczęciem pory deszczowej i mogą przekraczać 38 °C. Najwyższe opady atmosferyczne notuje się na eksponowanych w kierunku morza stokach górskich (5000 mm), a najniższe na nizinnych obszarach centralnych (750–1400 mm). Średnia roczna suma opadów wynosi 1000–2000 mm. Ponad 70% przypada na okres wilgotnego letniego południowo-zachodniego monsunu.


Kambodża jest krajem z niezwykle ciekawą, ale i bolesną przeszłością. Po latach wojen, walk domowych i eksperymentów społecznych dopiero od niedawna cieszy się względnym spokojem, który umożliwia pracę nad odbudową zdewastowanej gospodarki oraz rozwój turystyki. Kambodża należy do najbiedniejszych krajów Azji, gdzie prawie 1/3 populacji żyje za mniej, niż 1usd dziennie. Mieszkańcy dzisiejszej Kambodży są potomkami wojowniczych Khmerów, którzy 1200 lat temu stworzyli wspaniałe imperium, zajmujące terytoria współczesnej Malezji, Tajlandii, Wietnamu, Laosu oraz Birmy.


Niezaprzeczalnie największą atrakcją Kambodży i jedną z największych w Azji jest Angkor, pradawna stolica Imperium Khmerów. Ten monumentalny kompleks świątynny nie ma sobie równych na całym świecie.


Phnom Penh, stolica kraju, jest interesującym, bardzo żywym, głośnym, pełnym riksz i motorów, choć stosunkowo niedużym miastem. Szczególnie warte uwagi są miejsca związane z reżimem Czerwonych Khmerów, S-21 oraz Pola Śmierci.


Kambodża obfituje w nieduże, prowincjonalne, mało turystyczne miasteczka (np. Battambang, Kampot, Kompong Cham), które mogą dostarczyć wielu okazji do podziwiania kolonialnej architektury oraz podpatrywania życia mieszkańców.


Miłośnicy pluskania się w ciepłej wodzie także znajdą tu coś dla siebie, najpopularniejsze miejscowości plażowe to Sihanoukville i Kep. W pobliżu tych miejscowości znajdują się także małe, tropikalne wysepki, na które można się dostać wynajętą łodzią.


W okolicach Kratie, w Mekongu, można zaobserwować bardzo rzadkie delfiny rzeczne.





Bokser to pies pewny siebie, o mocnych nerwach i zrównoważonym charakterze. Ma ogromny temperament, jest energiczny, wesoły i pełen werwy. Jego przywiązanie do właściciela, wierność i czułość są powszechnie znane. Bywa zaborczy, choć zwykle nie domaga się natrętnie pieszczot.


Jest wrażliwy na podniesiony głos i zmiany w zachowaniu domowników, dlatego źle się czuje w domach, w których głośno wymienia się poglądy. Nie lubi zostawać długo sam i nie nadaje się do trzymania w kojcu (także z powodu krótkiej sierści). Boksery mało szczekają, ale za to wydają całą gamę innych dźwięków. Wyraźnie też sygnalizują swoje potrzeby, urazy (np. ból ucha, łapy) czy złe samopoczucie.


Przedstawiciel tej rasy świetnie dogaduje się z dziećmi i zawsze jest chętny do wspólnej zabawy. Trzeba jednak pamiętać o jego żywiołowości, w wyniku której może niechcący przewrócić malucha. Ma też skłonność do pilnowania dzieci, a w związku z tym może być niemiły dla osób postronnych, które uzna za zagrożenie.


Jest psem sprawnym i aktywnym. Musi dać upust swojej ogromnej energii, w przeciwnym razie może niszczyć przedmioty w otoczeniu lub nie wykonywać poleceń. Temu psu nie wystarczy zwykły spacer – potrzebuje wielu zajęć fizycznych i bodźców umysłowych. Treningi siłowe trzeba jednak dostosować do jego wieku oraz warunków pogodowych.


Czujność, śmiałość i odwaga sprawiają, że boksery doskonale sprawdzają się w roli obrońców. Nie wykazują przy tym nadmiernej agresji i zazwyczaj ograniczają się do ostrzegawczego warknięcia, ale jeśli zajdzie potrzeba, potrafią użyć siły fizycznej. Z natury są przyjazne wobec obcych ludzi, jeśli są oni akceptowani przez właścicieli, choć w dorosłym wieku mogą nie lubić zbytniej poufałości.


Niektóre boksery są mało tolerancyjne wobec innych psów. Samce (zwłaszcza reproduktory) z trudem znoszą obecność na swoim terenie osobnika tej samej płci o równie dominującym charakterze. Boksery zaakceptują inne zwierzęta domowe.


Bokser to pies dla osoby zafascynowanej rasą, aktywnej i energicznej. Właściciel powinien mieć podstawową wiedzę na temat psiej psychiki, musi poświęcić zwierzakowi sporo czasu oraz zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i ćwiczeń.


Przedstawiciel tej rasy z jednej strony wymaga pewnej pobłażliwości, zaś z drugiej dużej konsekwencji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.