poniedziałek, 1 października 2018

#114 - Francuskie Wybrzeże Somalii


Kraj
Francuskie Wybrzeże Somalii (kolonia francuska)
Stolica
Dżibuti
Waluta
Frank dżibutyjski 1 frank = 100 centymów
Rok wydania
7.07.1958
Wartość
0.30 Fr
Opis
Znaczek przedstawia guźca (Phacochoerus sp.).
Tłumaczenie
côte française des somalis – francuskie wybrzeże Somalii; Postes – poczta; Phacochoerus sp. - Guziec



Guziec (Phacochoerus africanus) to gatunek ssaka z rodziny świniowatych, przypominający dzika. Ma ciemnobrązową lub czarną sierść, młode mają sierść czerwonobrązową. Na karku charakterystyczna grzywa z długiego włosia. Białe włosy występują w okolicach policzków. W budowie ciała mocno wyróżnia się głowa z masywnym, uzbrojonym w zakrzywione kły ryjem. Kły u samców osiągają 25-63 cm długości. Inną cechą charakterystyczną guźca są brodawki wyrastające z boków głowy.

Guziec to świnia z Afryki. Zamieszkuje południowo-wschodnią część tego kontynentu. Zamieszkuje sawanny i słabo zalesione tereny. Jest aktywny w dzień. Większość czasu spędza na błotnych kąpielach. Żyje samotnie lub w małych grupach rodzinnych. Podczas przyjmowania pokarmu klęka na kolanach. Ssak ten dość często podnosi ku górze ogon, pomachując nim ostrzegawczo.


Dorasta do 105 cm długości ciała i osiąga ciężar nawet 100 kg. Guźce w stosunku do innych świniowatych mają dość długie nogi. Głównym składem menu guźca są: korzenie, bulwy, trawy, jagody, liście, drobne bezkręgowce, czasem padlina. Ruja przypada na okres od marca do kwietnia. Ciąża trwa 175 dni. Samica rodzi 2-4 młode.


Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest zwierzęciem łownym. Mięso guźca jest bardzo smaczne. Podczas szarży guziec osiąga prędkość 55 km/h.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.