poniedziałek, 17 czerwca 2019

#185 - Burkina Faso




Kraj
Burkina Faso
Stolica
Wagadugu
Waluta
Frank CFA (XOF) 1 frank = 100 centymów
Rok wydania
8.08.1995
Wartość
15 F
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Grzyby" i przedstawia łuskwiaka zmiennego (Pholiota mutabilis)


Łuskwiak zmienny jest grzybem jadalnym. Występuje pospolicie w Polsce, zbierany wyłącznie przez doświadczonych grzybiarzy. Występuje od wiosny do jesieni, przeważnie w chłodniejszych porach roku.

Rośnie w lasach liściastych i mieszanych, na pniakach, opadłych gałęziach, przy podstawie gałęzi, w parkach i ogrodach oraz na gałęziach drzew liściastych, zwłaszcza lipy i brzozy.

Kapelusz łuskwiaka zmiennego osiąga średnice do 7 cm. Ma nagą i gładką skórę, która wygląda jakby była tłusta. U młodych grzybów kapelusz ma kształt półkolisty, później staje się płaski i posiada tępy garbek pośrodku. Po deszczu przybiera barwę cynamonowobrązową, w czasie suszy staje się znacznie jaśniejszy, to znaczy jasno-miodowo-żółty. Ciemniejsze zabarwienie najdłużej utrzymuje się przy brzegu kapelusza.


Blaszki łuskwiaka zmiennego zbiegają po trzonie lub przyrastają do niego. Są gęste i mają barwę od jasnobrązowej do cynamonowobrązowej.

Trzon łuskwiaka zmiennego może osiągać długość 5-10 cm i grubość 5-8 mm. W środku jest pusty, ale twardy. Ma barwę brązową, natomiast u spodu jest czarnobrązowy. W górnej części trzonu znajduje się pierścień koloru brązowego. Poniżej pierścienia na trzonie znajdują się kosmki barwy ciemnobrązowej, powyżej natomiast trzon jest delikatnie prążkowany i gładki.

Miąższ łuskwiaka zmiennego ma barwę białawą. Ma konsystencję od miękkiej do wodnisto-mięsistej. W trzonie jest twardy i rdzawobrązowy. Ma przyjemny korzenny zapach, który przypomina wilgotne drewno oraz łagodny smak.

Zarodniki eliptyczne, gładkie, rdzawobrązowe z dużym porem rostkowym. Wysyp zarodników rdzawobrązowy.





Tylko kapelusze tych grzybów nadają się do spożywania, ponieważ trzon łuskwiaka zmiennego jest zbyt twardy. Grzyb ten wykorzystuje się jako dodatek do sosów i zup – zmienia kolor potraw na brązowy. Można go również marynować w occie. Łuskwiak zmienny to gatunek dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce, pod warunkiem, że pochodzi z kontrolowanych upraw.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.