piątek, 28 czerwca 2019

#187 - Kuba



Kraj
Kuba
Stolica
Hawana
Waluta
Peso kubańskie 1 peso = 100 centavo
Rok wydania
1.06.2008
Wartość
45 c
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Sowy i Motyle" i przedstawia sowę mszarną (Strix nebulosa) oraz rusałka osetnik (Vanessa cardui)


Sowa Mszarna - to sowa wielkości puchacza, ale dwa razy od niego lżejsza. Samica puszczyka mszarnego jest nieco większa od samca, ale jest tak samo upierzona. Szlara jest kolista, duża, przy oczach i dziobie - biały wąs. Pióra na grzbiecie brązowe, z kremowymi, białawymi plamami. Lotki i sterówki brązowe z jasnymi plamami.


Występuje na obszarze północno-wschodniej Europie, Azji, Ameryce Północnej. Zasiedla rozległe bory. Sporadycznie zalatuje do Polski. Dopiero w 2010 roku zaobserwowano gniazdowanie.


Sowa ta osiąga rozmiary 60-70 długości ciała, w tym długość ogona od 27,5 do 32 cm. rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 150 cm. Ciężar ciała wynosi w przypadku samców od 500 g do 1100 g, a w przypadku samic od 700 g do 1,9 kg.


Sowa mszarna zjada głównie gryzonie: norniki i myszy, a na północy lemingi.


Gniazda zakłada na szczycie złamanego pnia, w gniazdach opuszczonych przez ptaki drapieżne, czasem na ziemi. Samica raz w roku składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 30 dni.

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Sowa ta w Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną.




Rusałka Osetnik - to dość pospolity w Polsce motyl o pomarańczowej barwie skrzydeł, nakrapianych czarnymi i białymi plamami. Larwa jest cała zielona z charakterystycznymi kolczastymi wypustkami.


Występuje na całym świecie poza Ameryką Południową. Występuje blisko siedlisk ludzkich, na łąkach, w rowach, ogrodach. Nie można go spotkać w lasach. Występuje jako jeden z nielicznych motyli dziennych w Islandii i Irlandii.


Osobniki dorosłe (imago) zimują. To motyle wędrowne. Przylatuje do Europy Środkowej z południa w kwietniu lub nawet później. Jesienią dorosłe osobniki lecą na południe Europy. Lot szybki.


Imago żywi się nektarem kwiatów, gąsienica zielonymi częściami roślin, głównie są to oset, pokrzywa, ostrożeń, łopian.


Samice składają jaja na roślinach żywicielkach. Młode gąsienice budują kryjówki w formie zwiniętych liści lub w oprzędach. Dorosłe gąsienice poruszają się swobodnie. Przepoczwarzenie następuje niedaleko rośliny żywicielki. W ciągu roku można zobaczyć dwa pokolenia tych motyli.

To motyl występujący pospolicie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.