piątek, 21 czerwca 2019

#186 - Azerbejdżan




Kraj
Azerbejdżan
Stolica
Baku
Waluta
manat azerbejdżański (AZN) 1 manat = 100 gapików
Rok wydania
15.11.1994
Wartość
15m
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Ptaki Drapieżne" i przedstawia orła cesarskiego (Aquila heliaca)


Orła cesarskiego możemy spotkać w południowej Hiszpanii, południowo-wschodniej Europie, Bałkanie oraz Azji Mniejszej. Orzeł cesarski zamieszkuje także na wschodzie Mongolię oraz południowo-zachodnie Indie. Ptaki drapieżne a między innymi Orzeł cesarski, konsumuje codziennie duże ilości pożywienia, ponieważ w locie zużywa on dużo energii. Małe gatunki jedzą proporcjonalnie więcej niż duże np. pustułka, ważąca 180-210 g, potrzebuje dziennie 50 g pożywienia (2-3 myszy polne), stanowią one 25% masy jej ciała. Orzeł cesarski mniejszy od orła poprzedniego, waży 3,5-4 kg i spożywa codziennie 500 g mięsa, czyli tyle ile waży grzywacz. Jego dzienna porcja nie przekracza 11-14% jego masy ciała.


Ptaki drapieżne rozrywają swoje zdobycze na mniejsze kawałki, potem połykają je z piórami, włosami oraz kośćmi. Większe kęsy są częściowo trawione już w przełyku orła, zanim przemieszczą się do żołądka gruczołowego, gdzie się mieszają z sokami trawiennymi. Potem są mechanicznie mielone w żołądku mięśniowym. Niektóre ptaki drapieżne, jak np. sępy, trawią nawet kości, ale większość z nich zwraca niestrawione resztki (czyli wypluwki, których analiza pozwala na określenie składu pokarmowego.


Orzeł cesarski żywi się, gównie złowionymi średniej wielkości ssakami, ptakami, spożywają także żaby, owady oraz padlinę.


Orzeł cesarski swoje gniazdo buduje wysoko na drzewie. Gniazdo jest dużą konstrukcją, wykonaną z gałęzi. Średnica gniazda wynosi 80-130 cm. Samica w kwietniu znosi 2-3 jaja, koloru szarego z kasztanowymi plamkami. Potomstwo wykluwa się już po 43 dniach. Młode są karmione przez rodziców 8-11 tygodni, po upływie tego czasu młode są zdolne do opuszczenia gniazda oraz zaczynają poznawać teren w okolicy gniazda na wzór swoich rodziców.


Orzeł cesarski ma barwę upierzenia brązowoczarną, jego szyja, kark oraz barki mają kolor słomkowożółty. Z wiekiem partie jaśniejsze jego upierzenia stają się białe. W locie orła cesarskiego możemy zauważyć jego ciemny brzuch z pięcioma lub siedmioma bladoszarymi paskami. Ogon orła zakończony jest ciemnym paskiem. Potomstwo orła cesarskiego z początku ma barwę żółtokremową, następnie w czasie dorastania jest brązowe w żółte cętki. Orzeł cesarski lata tak samo jak orzeł przedni.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.