piątek, 11 września 2020

#313 - Kambodża

 


Kraj

Kambodża

Stolica

Phnom Penh

Waluta

riel kambodżański (KHR) 1 riel = 100 senów

Rok wydania

4.05.1993

Wartość

250 R

Opis

Znaczek pochodzi z serii "Latające zwierzęta" i przedstawia gekona z gatunku Ptychozoon homalocephale (Fałdoskórkon indomalajski)



Fałdoskórkon indomalajski – gatunek jaszczurki z rodziny gekonowatych (Gekkonidae). Niewielki gekon o charakterystycznym wyglądzie. Głowa duża, płaska, trójkątna z dużymi oczami o pionowej źrenicy. Oczy są pozbawione ruchomych powiek. Przez grzbiet biegną pręgi ciemniejszego koloru. Ubarwienie ciała od beżowego przez szary do ciemnobrązowego (prawie czarnego). Jego ciało jest silnie grzbietobrzusznie spłaszczone. Najbardziej charakterystyczną cechą tego gekona są fałdy skórne (na brzuchu podwijane) biegnące przez całą długość ciała, od głowy aż po czubek ogona. Na ogonie fałdy podzielone są na segmenty. Ogon potrafi zwijać się w pętle, co pomaga w poruszaniu. Skóra gekona jest pokryta wyjątkowo drobną łuską, prawie nie wyczuwalną palcem. Palce posiadają przylgi (lamelle) i są zakończone pazurkami. Między palcami występuje błona, powiększająca powierzchnię nośną gekona podczas lotu.


Dorasta do 20cm długości (max 22cm). Żyje od 8 lat (na wolności) do 10 (w niewoli). Żywi się świerszczami, karaczanami, szarańczą. Jaszczurka jest aktywna nocą. Dymorfizm płciowy jest widoczny po około 3 miesiącach od wyklucia. 


Zamieszkuje w południowo-wschodniej Azji (Indonezja,Półwysep Indochiński, Półwysep Malajski oraz wyspy Archipelagu Malajskiego, Tajlandia, Birma, Malezja). Spotyka go się w gęstych lasach tropikalnych, gdzie lubuje przebywać w koronach drzew i na ich pniach. Przemieszczanie ułatwia mu możliwość lotu ślizgowego.


Gatunek bardzo płochliwy względem człowieka. Podczas hodowli trudny do oswojenia. Zaniepokojony może ugryźć lub odrzucić ogon. Niewskazane jest branie go na ręce ani niepotrzebne stresowanie. Ten gatunek gekona najlepiej obserwować w terrarium. Jego zachowanie i wygląd są bardzo ciekawe. Potrafi się maskować niezwykle skutecznie i dobrze skacze, przez co trudno go złapać.


Dzięki fałdom skórnym potrafi wykonywać skoki ślizgowe między drzewami. Odległość jaką pokonuje to około 100 m. Jest to przydatna cecha do poruszania się jak i do ucieczki. Gekon potrafi poruszać się po szybie lub suficie. Do zwilżania oka używa języka. Zmienia kolor z jasnego na ciemny (zależnie od nastroju).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.