poniedziałek, 23 stycznia 2017

#0022 Kamerun


Kraj
Kamerun
Stolica
Jaunde
Waluta
Frank CFA 1 frank = 100 centymów
Rok wydania
1962
Wartość
1 Fr
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Zwierzęta. Przedstawia gatunek słonia afrykańskiego (Loxodonta africana).
Tłumaczenie
république fédérale du Cameroun - Republika Federalna Kamerunu; Elephant – słoń


Kamerun, Republika Kamerunu – (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon) państwo położone w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem oraz Gwineą Równikową.


Kamerun jest jednym z największych i przede wszystkim stabilniejszych politycznie i gospodarczo państw afrykańskich. Położony w środkowej części Afryki nad Zatoką Gwinejską Kamerun przyciąga turystów zróżnicowaniem dzikiego krajobrazu – od skalistych masywów Adamawa i Kamerun (zwieńczonego wznoszącym się na wysokość 4070 m n.p.m. Mont Kamerun – nadal czynnym wulkanem), przez rozległy Płaskowyż Centralny, sawanny i stepy aż po pokryte, czarnym wulkanicznym piaskiem plaże zatoki Biafra. Dzięki swojej w miarę spokojnej historii o ogromnemu zróżnicowaniu etnicznemu, Kamerun jest jednym z najbardziej interesujących i najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów Afryki. Kamerun zamieszkuje 200 grup etnicznych reprezentujących prawie wszystkie rodziny językowe Afryki. 

Jedną z największych przygód i niestety równie największą atrakcją turystyczną (ze względu na coraz bardziej skażoną cywilizacją pierwotną kulturę), jest spotkanie z Pigmejami i ludami Kirdi żyjącymi według tradycji sięgającej setek lat. Kamerun pełen pięknych plaż, wysokich i rozległych gór, czystych jezior, coraz liczniejszych parków narodowych i ciekawe ośrodki rzemiosła i sztuki Czarnej Afryki (Kamerun od lat słynie z oryginalnych wyrobów skórzanych) jest coraz chętniej wybierany przez podróżników z całego świata. Ale przyciąga ich tutaj nie tylko tropikalna dżungla, bujna w porze deszczowej sawanna i tradycyjne safari, lecz również coraz szybciej rozwijające się miasta jak położona u stóp masywu Kamerun nad zatoką Biafra Victoria, Douala - główny port morski i lotniczy, rozkwitająca obecna stolica Jaunde, czy dawna stolica kolonii niemieckiej Buea, z kilkoma wyjątkowymi zabytkami z okresu kolonialnego.

Niestety, chcąc wybrać się na wakacje do tego bogatego kulturowo kraju, trzeba posiadać wizę. Można się o nią starać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Kamerunu (najbliższy mieści się w Moskwie). Najważniejszym wymogiem, jaki należy spełnić jest posiadanie paszportu z co najmniej 6-miesięcznym terminem ważności. Należy również przedstawić środki finansowe, które zapewnią utrzymanie w czasie pobytu oraz powrotny bilet lotniczy bądź zaproszenie. Przede wszystkim należy określić cel swojej wizyty. Istnieje możliwość uzyskania wizy na lotnisku (trzeba się uprzednio skontaktować z konsulem honorowym RP w Yaounde).


Słoń afrykański (Loxodonta africana), ssak zaliczany do rodziny słoni, z rzędu trąbowców, zamieszkujący lasy, sawanny i stepy Afryki, w niektórych rejonach występowania wytępiony całkowicie, m.in. w Afryce Północnej.


Długość ciała do 9 m, do 4 m wysokości w kłębie, ciężar największych samców przekracza 7,5 t (największy ze znanych okazów zastrzelony w Angoli w 1974 roku ważył 12 ton, miał długość ponad 10 metrów). Czoło płaskie, uszy bardzo duże, trąba zakończona dwoma przeciwstawnymi wyrostkami chwytnymi (osiąga wagę do 200 kg), ciosy u samic mniejsze niż u samców (największe znane ciosy samca miały 340 cm długości i ciężar 107 kg każdy). Ciosy słoni afrykańskich pojawiają się ok. 2 roku życia, roczny przyrost wynosi ok. 17 cm. Tułów nieco mniej masywny niż u słonia indyjskiego, ogon i kończyny dłuższe. Skóra na grzbiecie ma ponad dwa i pół centymetra grubości, zaś wokół pyska maksymalnie dwa milimetry. Powierzchnia ucha dochodzi do dwóch metrów kwadratowych.

Słoń afrykański żyje w stadach złożonych z samic, młodzieży i młodych karmionych przez matki. W stadzie zazwyczaj znajduje się jeden lub (rzadziej) więcej dorosłych samców. Samce często tworzą oddzielne stada, stare samce są samotnikami. Stado prowadzone zawsze przez doświadczoną samicę liczyć może nawet do 50 sztuk. Więź pomiędzy członkami stada jest niezwykle silna, osobniki ranne lub chore są natychmiast otaczane opieką. Porozumiewają się na odległość ponad pięciu kilometrów za pomocą infradźwięków (o częstotliwości 14-20 herców). Słoń afrykański osiąga w biegu na krótkich odcinkach prędkość ok. 35 km/godz., w szybkim, wytrwałym marszu 12-15 km/godz. Na krótkim dystansie przenosi ciężar o wadze 1000 kg. W ciągu doby może pokonać trasę do 100 km.


Żywi się głównie trawą, podczas pory suchej konarami i korą drzew, wyrządza często szkody na polach uprawnych, ponadto przewraca lub łamie drzewa, aby dosięgnąć gałęzi. Dziennie zjada 150-250 kg pożywienia i wypija do 200 l wody. Ciąża trwa 646-722 dni (średnio 22 miesiące), samica rodzi jedno młode, które ma 80-90 cm wysokości w kłębie i waży ok. 100 kg. Młode ssą matkę przez ok. 10 miesięcy, w nielicznych przypadkach do 2 lat, osiągają dojrzałość płciową pomiędzy 9-12 rokiem życia. Słoń afrykański żyje do 80 lat.


Wyróżnia się podgatunki: słoń afrykański stepowy (Loxodonta africana oxyotis), największy podgatunek, o potężnych ciosach, osiągający do 4 m wysokości w kłębie, słoń afrykański zamieszkujący głównie sawanny Afryki Południowej (Loxodonta africana africana), słoń afrykański leśny (Loxodonta africana cyclotis), mniejszy podgatunek, samce do 250 cm wysokości w kłębie, występujący głównie w lasach Afryki Zachodniej i Środkowej. Słoń afrykański jest chroniony przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jako gatunek ginący, głównie w wyniku kłusownictwa dla pozyskania kości słoniowej, a także wskutek niszczenia środowiska naturalnego.

2 komentarze:

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.