piątek, 12 lipca 2019

#191 - Togo



Kraj
Togo
Stolica
Lomé
Waluta
frank CFA (XOF) 1 frank = 100 centymów
Rok wydania
6.04.1999
Wartość
150 Fr
Opis
Znaczek pochodzi z serii "Minerały" i przedstawia turkus


Turkus - (kalait) jest to minerał z gromady fosforanów. Należy do grupy minerałów rzadkich. Nazwa turkus wywodzi się od nazwy Turcji "turecki kamień", gdyż jego szlak handlowy wiódł niegdyś przez Turcję. Natomiast nazwa kalait (gr. ładny kamień) została po raz pierwszy użyta przez pisarza rzymskiego Pliniusza Starszego i obecnie jest już prawie nieznana. Jest to jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Przeważnie występuje w skupieniach zbitych, skrytokrystalicznych, nerkowatych. Często tworzy naloty i naskorupienia. Czysta niebieska barwa jest rzadka. Zwykle turkus jest poprzecinany brązowymi, szarymi lub czarnymi żyłkami innych minerałów lub skał (turkus matrycowy lub matryca turkusowa). Znane są zrosty turkusu z malachitem i chryzokolą. Substancją nadającą odcienie niebieskie jest miedź, zaś zielone - żelazo. Ceniona barwa niebieska przechodzi w temperaturze 250 stopni w brzydki odcień zieleni. Pogorszenie barwy możliwe jest także pod wpływem: światła, potu, olejów i kosmetyków, środków czystości oraz przesuszenia. Pierścionki z turkusami należy zdejmować do mycia rąk. Jest to kamień niezwykle delikatny, przebarwia się w razie niebezpieczeństwa i choroby. W średniowieczu uchodził za najważniejszy amulet jeźdźców. Inkrustowana uprząż zapobiegała chorobą koni. Złoża znajdują się w Iranie, Afganistanie, Argentynie, Brazylii, Chinach, Izraelu, Meksyku, Tanzanii. 

Niebieskie turkusy zwane są również "kamieniami niebios" a ich przeznaczeniem miało być wprowadzanie zgody: pojednania wrogów i kończenia sporów, a także wyciszanie gniewu i ochrona od niego. 


Turkus strzeże przed negatywnymi wibracjami i zapobiega stanom lękowym. Biżuteria z turkusem może stanowić doskonały prezent zarówno dla pań jak i dla panów. Chroni przed złym losem i wypadkami - niegdyś był to szczęśliwy kamień dla jeźdźców, dzisiaj polecany jest dla kierowców.


Zapewnia noszącej go osobie jasny, zrównoważony umysł, w wyniku czego potrafi precyzyjnie formułować myśli i zrozumiale się wypowiadać. Sprzyja zachowaniu pogody ducha, dodaje optymizmu i sił witalnych. Ze względu na te właściwości turkus jest także polecany osobom, które często się komunikują.

Turkus to także symbol hojności, szczerości i oddania. Ten kamień inspiruje do bycia szczerym z samym sobą. Pomaga zobaczyć siebie takiego, jakim jesteś naprawdę i zdefiniować, czego naprawdę od życia pragniemy.

Dzięki jego działaniu można lepiej zrozumieć siebie, swoje pomysły i emocje - sprzyja myśleniu analitycznemu. Wzmaga chęć samorealizacji, pomaga rozwinąć naturalne zdolności i silne strony. Przynosi mądrość, dzięki czemu inspiruje do rozwiązywania problemów. Stymuluje kreatywność i pobudza wyobraźnię.

Turkus łagodzi też stany depresyjne, stosowany jest również przy leczeniu nadkwasoty a także w przypadku łagodzenia bólów (w tym reumatycznych). Zapewnia także równowagę na poziomie fizycznym, gdyż wpływa na błędnik. Przyśpiesza proces regeneracji organizmu i tkanek, działa wzmacniająco na serce i płuca a także zapobiega chorobom nowotworowym. Jest pomocny przy leczeniu infekcji wirusowych i problemów żołądkowych. Korzystnie oddziałuje na płuca i gardło, jak również cały układ oddechowy.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie podziękowania za pozostawienie komentarz i przeczytanie posta. To bardzo ważne - i niezmiernie miłe - dla autorów i twórców.